Tysiące Polaków szkoli się w branży technologicznej. Rynek potrzebuje ich jeszcze więcej
W Europie brakuje talentów dziedziny deep tech. Ogłosiło to 67 proc. przedstawicieli dużych organizacji, które potrzebują ludzi z umiejętnościami np. obsługi sztucznej inteligencji i obszaru IT.
Jest to dobra wiadomość dla osób, zastanawiających się nad karierą zawodową. Jak ją zacząć? W odpowiedzi na potrzeby rynku pojawiają się programy umożliwiające rozwój kompetencji zawodowych.
Edukacja w Europie nie nadąża za technologią
Problem dotyka też Polski – sygnalizuje go 23 proc. polskich organizacji. Poziom umiejętności cyfrowych polskich pracowników jest oceniany nisko. W 2023 roku blisko połowa badanych wskazała, że ma je na poziomie podstawowym.
Równocześnie, jak wynika z badania European AI Barometer, aż 73 proc. pracowników miała styczność ze sztuczną inteligencją. Jednak zaledwie 44 proc. z nich podnosi w tym zakresie swoje umiejętności.
Mowa tu jednak o pokoleniach, które dorastały jedynie jako obserwatorzy rozwoju technologicznego. Wzrok przedsiębiorców kieruje się więc na najmłodszą generację, dla której nowoczesny świat stanowi już naturalne środowisko. Na przeszkodzie stają jednak braki w edukacji.
Potwierdzają to dane GUS. Zgodnie z nimi brak pracy odpowiadającej wykształceniu dotyka aż 53 proc. aktywnych zawodowo Polaków. Jednocześnie 7 proc. osób wykorzystuje wiedzę i umiejętności ze studiów w zakresie mniejszym niż oczekiwali. Wniosek? Polski system szkolnictwa nie nadąża za oczekiwaniami rynku. Eksperci przypuszczają, że problem będzie się jedynie pogłębiał.
Dlaczego? Brak nam tzw. kompetencji przyszłości. Europejski Instytut Innowacji i Technologii, jeden z organów Unii Europejskiej, ma na celu to zmienić. Z ich propozycji skorzystały już tysiące Polaków.
Programy szkoleniowe w Unii Europejskiej
EIT Deep Tech Talent Initiative to projekt, którego celem jest przeszkolenie do końca 2025 roku miliona Europejczyków w dziedzinie deep tech.
To inicjatywa, która stanowi wymierne wsparcie dla szkolnictwa wyższego – wyjaśnia dr Marta Maternska-Samek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkini Advisory Board w programie EIT.
12 tysięcy osób z Polski wzięło dotychczas udział w szkoleniach z obszaru deep tech, dostępnych w ramach tej inicjatywy. To znacząca liczba, jeśli porównamy ją ze statystykami innych krajów z Europu Środkowej – przykładowo 6 700 Węgrów, 135 mieszkańców Rumunii oraz 45 Czechów.
Polacy najczęściej wybierali tematy związane ze sztuczną inteligencją i jej wykorzystaniem w różnych sektorach, innowacjami oraz przedsiębiorczością w deep tech oraz biotechnologii i dziedzinach definiowanych jako "life science".
EIT Deep Tech Talent Initiative umożliwia zdobywanie nowych kompetencji zarówno przez tych, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje, jak i tych, którzy chcą je zmienić. Zatem z oferowanych szkoleń korzystać mogą studenci, absolwenci, jak i osoby już pracujące.
– Istotne, że wśród autorów szkoleń znajdują się firmy oraz podmioty prowadzące działalność w obszarze nowych technologii. To oznacza, że szkolenia, które oferują, są odpowiedzią na wyzwania rynku pracy i koncentrują się rozwijaniu kompetencji, których ten rynek potrzebuje – komentuje Natalie Cernecka, Manager w EIT Manufacturing.
Jak się zapisać?
O tym, że EIT Deep Tech Talent Initiative może być początkiem nowej drogi zawodowej, pokazuje zainteresowanie szkoleniami z obszarów związanych ze sztuczną inteligencją. To odpowiedź na jej gwałtowny wzrost, który równocześnie wygenerował liczne potrzeby związane z cyberbezpieczeństwem.
W dniach 12-13 listopada 2024 r. w Warszawie, odbędzie się EIT Deep Tech Skills Days 2024. To spotkanie liderów i innowatorów w obszarze głębokich technologii oraz rozwoju talentów, którzy będą rozmawiali o perspektywach rozwoju tego fascynującego rynku.
Tematem dyskusji uczestników planowanych sesji będą kwestie związane z kształtowaniem przyszłych talentów, ujęte z różnych perspektyw. Paneliści, wśród których znajdą się m.in.: Katarzyna Chojnacka (Politechnika Wrocławska), Michał Dżoga (Intel), Pamela Krzypkowska (Ministerstwo Cyfryzacji) i Marta Materska-Samek (Uniwersytet Jagielloński), będą zastanawiali się nad rolą sztucznej inteligencji oraz technologii kwantowych w procesie kształtowania talentów, znaczeniem kobiet w branży deep tech oraz możliwościami współpracy i finansowania rozwoju umiejętności w tym obszarze.
Rejestracja na wydarzenie trwa do 4 listopada.
Jaka będzie cyfrowa przyszłość?
Jak prognozuje Gartner, wydatki przedsiębiorstw na bezpieczeństwo cyfrowych danych w 2025 roku mają sięgnąć 212 mld dolarów, co w ujęciu rok do roku oznaczałoby wzrost o 15,1 proc. A tak znaczące inwestycje oznaczają zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru. I szansę tę dostrzegają osoby korzystające z oferty EIT Deep Tech Talent Initiative – cyberbezpieczeństwo i ochrona danych to obok sztucznej inteligencji obszary najchętniej wybierane przez uczestników szkoleń.
EIT ma wzmocnić zdolność Europy do innowacji, dostarczając rozwiązania na najpilniejsze globalne wyzwania oraz rozwijając talenty przedsiębiorcze, aby tworzyć zrównoważony rozwój i wysokokwalifikowane miejsca pracy w Europie.
Projekt jest organem UE i integralną częścią programu Horyzont Europa na rzecz badań naukowych i innowacji. Instytut wspiera dynamiczne paneuropejskie partnerstwa – Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT – tworzone z przodującymi firmami, laboratoriami badawczymi i uniwersytetami.
Wspólnie z tymi kluczowymi partnerami społeczność EIT oferuje szeroki zakres działań z zakresu innowacji i przedsiębiorczości w całej Europie: kursy przedsiębiorczości, usługi wspierające tworzenie i rozwój firm oraz badania napędzane innowacjami.
EIT to największy europejski ekosystem innowacji, który skupia ponad 2400 partnerów z czołowych firm, instytutów badawczych i edukacyjnych w ponad 70 hubach innowacji w całej Europie.
Czytaj także: https://innpoland.pl/208885,jakie-zawody-nie-zostana-zastapione-przez-ai-10-bezpiecznych-profesji