Będą zmiany w L4. Rząd szykuje projekt, który spodoba się chorym
Z początkiem 2025 roku nadejdą zmiany w systemie orzecznictwa i zwolnieniach lekarskich. Chorzy na L4 będą mogli wykonywać incydentalne czynności bez konsekwencji w postaci utraty pieniędzy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wedle projektu ustawy przedstawionego przez rząd w tej sprawie, będą modyfikowane zasady wystawiania zwolnień lekarskich. O sprawie szerzej poinformowano na łamach Dziennika Gazety Prawnej.
Osoba na L4 będzie mogła wyjść po zakupy i na pocztę
Chory na L4 będzie mógł wykonywać incydentalne czynności. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, możliwe będzie m.in. wyjście po niezbędne zakupy, czy na pocztę. Osoba przebywająca na zwolnieniu będzie mogła też udać się na zabieg medyczny i odbyć wizytę u lekarza. To wszystko bez groźby utraty środków z ZUS.
Termin "aktywności niezgodnej z celem zwolnienia od pracy" zdefiniowano jako "wszelkie działania utrudniające lub wydłużające proces leczenia, lub rekonwalescencję". Projekt ustawy zawiera zastrzeżenie, że wspomnianą aktywnością nie będą standardowe czynności dnia codziennego.
Ustawowo "aktywność" nie będzie także związana z czynnościami incydentalnymi, których podjęcie, w czasie działania zwolnienia z pracy, wymagają "istotne okoliczności". Może to być m.in. podpisywanie faktur, listów przewozowych lub pozostałych dokumentów.
Kontrolerzy nie zastali cię w domu? Będzie ci potrzebne uzasadnienie
Jeśli w trakcie kontroli nie będzie ubezpieczonego na miejscu, ma to być podstawą do utraty prawa do zasiłku chorobowego – przez cały okres zwolnienia od pracy. Od takiej sytuacji będzie mogła uchronić dokumentacja tego, że nieobecność była uzasadniona.
Uzasadnieniem mogą być, na przykład względy zdrowotne, albo konieczność podjęcia czynności incydentalnych. Mowa tutaj o sytuacjach, gdy osoba przebywająca na L4 udała się do lekarza, na rehabilitację, na badania, czy do apteki lub na spacer w ramach rekonwalescencji.
Czego nie dotyczą nowe regulacje?
W projekcie ustawy znalazło się także założenie dotyczące wprowadzenia jednolitej regulacji zasad i trybu wydawania orzeczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma to się przyczynić do standaryzacji postępowania orzeczniczego.
Standaryzacja postępowania ma objąć wszystkie rodzaje spraw, niezależnie od celu, dla którego jest wydawane orzeczenie. Warto jednak podkreślić, że nowe regulacje nie dotyczą zmian w zakresie zasad orzekania, czyli definicji niezdolności do pracy i do samodzielnej egzystencji.
Czytaj także: https://innpoland.pl/209255,zakaz-handlu-w-niedziele-zostanie-zniesiony-rzadowi-sie-nie-spieszy