Powstaje nowy "superurząd". Będzie walczył z szarą strefą
Jak podaje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", już za moment rozpoczną się konsultacje projektu według zarządzenia premiera.
Ma powołać zespół do walki z szarą strefą. Superurząd będzie prowadzony przez przedstawicieli jednych z najważniejszych departamentów w państwie.
Zasiadać w nim mają przedstawiciele resortów finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej, a także np. ZUS, Państwowej Inspekcji Pracy i Krajowej Administracji Skarbowej. Zainteresowane tym są też policja i Straż Graniczna. Zespół zajmie się wymianą danych zgromadzonych przez poszczególne urzędy, co ma stworzyć pełniejszy obraz zarówno całych sektorów, jak i pojedynczych podmiotów.
Superplany superurzędu
Szara strefa, czyli niezalegalizowany obrót legalnymi towarami i usługami, ma się w Polsce świetnie. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego to aż 27 proc. krajowego PKB, czyli nawet 5 pkt proc. wyżej od średniej unijnej. O planach powołania zespołu do walki z szarą strefą pisaliśmy dla was w ubiegłym tygodniu.
Omawialiśmy wówczas ambicje tego projektu, który ma w założeniu ograniczyć jej zakres o 100 mld zł.
– Chcemy podjąć realne działania, żeby wydać walkę szarej strefie. Oczywiście we współpracy z przedsiębiorcami, bo gdyby było trzeba podjąć jakieś działania legislacyjne, chcemy je konsultować – mówił w zeszłym tygodniu cytowany przez "Puls Biznesu" Tomasz Tratkiewicz, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług Ministerstwa Finansów.
Obecnie wiemy natomiast, że planowany superurząd ma pozwolić na skuteczniejsze typowanie podatników do kontroli oraz usprawnić działania na tym gruncie innych organów państwowych.
Osobnym celem będzie edukowanie społeczeństwa w kwestiach podatkowych. Ostatnie zadanie zespołu to zmiany prawne.
Superurząd ma zająć się m.in. uspójnieniem definicji różnych aktów prawnych.