Polacy zbadają powierzchnię Księżyca. Pierwsze takie zamówienie w historii

Sebastian Luc-Lepianka
20 grudnia 2024, 13:35 • 1 minuta czytania
Pierwszy komercyjny podmiot, który wylądował na Księżycu, wybiera polską firmę Scanway do najnowszej misji. Polacy stworzą teleskop, który dla spółki Intuitive Machines wykona mapy Srebrnego Globu i zacznie działać już w przyszłym roku.
Wizualizacja teleskopu Scanway na tle Księżyca. Fot. Deposit/East News/materiały prasowe Scanway
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Kolejny powód, aby być dumnym z naszego sektora kosmicznego. Scanway S.A. zostali wybrani przez Intuitive Machines, prywatnej firmy zajmującej się eksploracją kosmosu, która wykonuje także usługi dla NASA. To pierwsze takie komercyjne zamówienie w historii naszego kraju.


Misja zbadania Księżyca

Scanway dokonuje historycznego wydarzenia dla polskiego sektora kosmicznego – w przyszłym roku teleskop opracowany i dostarczony przez nasz zespół poleci na Księżyc w amerykańskim prywatnym satelicie komentuje Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway S.A. 

Zamówienie z 19 grudnia 2024 roku jest elementem inicjatywy Lunar Data Network (LDN) Intuitive Machines. Cel: wsparcie budowy kompleksowej infrastruktury księżycowej, ułatwiającej kolejne misje i otwierającej drogę do dalszej eksploracji kosmosu.

Jakie będzie zadanie dla polskiego teleskopu? Wykona szczegółowe mapowanie Księżyca, celem wykrywania minerałów na jego powierzchni. Instrumenty optyczne Scanway będą elementami pierwszego satelity wysłanego w ramach misji LDN, jeszcze w 2025 roku.

"Satelita Intuitive Machines, wyposażony w zmodyfikowaną wersję jednego z przygotowywanych aktualnie teleskopów Spółki, będzie poruszał się na orbicie eliptycznej w odległości od 500 km do 2800 km od powierzchni Księżyca" - czytamy w materiałach prasowych.

Scanway przewiduje pozytywne wyniki finansowe w skali rzędu kilkuset tysięcy dolarów. Planują rozszerzenie współpracy z Intuitive Machines w przyszłości, w tym korzystając ze wsparcia instytucji europejskich i polskich. 

– Jest to znaczący krok w dostosowaniu naszych produktów do pracy poza niską orbitą ziemską. W przypadku zamówienia od Intuitive Machines dodatkowym wyzwaniem jest presja czasu – instrument musi być gotowy i wysłany na pokładzie amerykańskiego satelity do końca 2025 roku, aby rozpocząć obserwacje Księżyca – mówi Jędrzej Kowalewski.

Czym jest Intuitive Machines?

Intuitive Machines zasłynęli jako pierwsza komercyjna firma, która dokonała udanego lądowania na Księżycu.

Ostatni pojazd ze Stanów Zjednoczonych, który z sukcesem dotarł na Księżyc, to Apollo 17 w 1972 roku. 

Na pokładzie Odysseusza od IM znalazły się narzędzia od NASA i innych prywatnych firm. W ładunku przewieziono też… rzeźbę.

Czytaj także: https://innpoland.pl/204683,ladowanie-odysseusa-pierwszy-udany-komercyjny-lot-na-ksiezyc