GUS mówi, co z inflacją. Masło na czele drożyzny
Wedle pierwszych, szybkich szacunków GUS ceny w grudniu miały być o 4,8 proc. wyższe niż rok do roku. Pokazały się 3 stycznia, a w środę 15 stycznia GUS publikuje bardziej szczegółowe dane. Wynika z nich, że inflacja utrzymała się na poziomie 4,7 proc. wyższym rok do roku, tak, jak w listopadzie.
Dane GUS o inflacji – grudzień i rok 2024.
Więc w porównaniu z listopadem ceny nie uległy większej zmianie. Jednak 4,7 proc. inflacji to nadal powyżej celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego. Ten został ustalony na poziomie 2,5 proc. z możliwością odchylenia o 1 punkt procentowy.
Jeśli chodzi o podsumowanie poziomu inflacji za cały ubiegły rok, średnioroczna inflacja wynosiła 3,6 proc. w stosunku do 2023 roku, co wskazuje na wyhamowanie wzrostu cen.
Analitycy prognozują jednak, że na koniec 2025 roku osiągniemy średnioroczną wartość 4,4 proc.
Konsensus prognoz inflacji CPI na ten rok opiewa na 4.4 proc., czyli wyżej, niż w 2024. Sprawdzenie się tego wyniku podniosłoby skumulowaną inflację za 8 ostatnich lat do 55 proc., a ten ponadmiarowy wynik, ponad cel inflacyjny, spuchłby nam do 33.2 proc.
Co podrożało, a co potaniało?
Najbardziej w roku wzrosły rachunki związane z użytkowaniem mieszkania i opłaty za energię, kolejno 10,1 proc. i 21,2 proc. za energię elektryczną i 17 proc. więcej za gaz.
Znacząco również wzrosły ceny w sektorze edukacji (9,2 proc.) oraz w branży hotelarsko-gastronomicznej (6,8 proc.). W kategorii rekreacja i kultura płaciliśmy więcej 5,5 proc. w skali roku, a największe podwyżki dotyczyły turystyki zagranicznej, z 19 proc. Turystyka krajowa odnotowała wzrost cen na poziomie 7 proc.
Więcej płacimy także za żywność, co nie jest zaskoczeniem dla kogokolwiek, kto śledził ceny masła. Za tłuszcze zwierzęce płaciliśmy 24,3 proc. więcej, a za samo masło aż o 27,1 proc. Średnia dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych wskazywała, że podrożały o 4,8 proc.
Rachunki wzrosły również w sektorze zdrowotnym, ze średnim wzrostem cen o 5,5 proc., usług lekarskich o 8,7 proc., wyrobów farmaceutycznych o 4,1 proc., a usług stomatologicznych (też bez niespodzianki) o 7,7 proc.
W 2024 roku ceny spadły za cukier (-35,2 proc. rok do roku), opiekę społeczną (-24,9 proc. rdr), paliwa samochodowe (-3,9 proc. rdr), w sektorze transportowym (-3,3 proc. rdr) oraz w kategorii odzież i obuwie (-1,7 proc. rdr).