"Smacznej kawusi". Wkraczam w social mediowe uniwersum twojej babci
"Pomimo zimna i braku słonka, życzę pięknego dzionka!"
Średnio trzy razy w tygodniu dostaję od babci kartkę z życzeniami na Whatsappie . I to zawsze jedna z milszych wiadomości dnia.
W pewnym momencie przyjaciółki poprosiły mnie o przesyłanie tych życzeń do nich. I zawsze dostawałam za to najwięcej serduszek.
"Wspaniałych chwil na dzisiejszy wtorek, niech dopisuje dziś humorek".
– Skąd masz te wszystkie kartki? – pytam babcię.
– Przesyłają mi je koleżanki, a ja podaję dalej.
– Dlaczego?
– To taka nasza nić porozumienia. Jak nie wyślę do siostry czy bratowej nic przez kilka dni, to zaraz do mnie dzwonią, pytają, czy wszystko w porządku, jak się czuję – mówi.
Internet kojarzy nam się z przestrzenią dla młodych osób. Jeśli ktoś powie lub napisze coś, co nie mieści się w ramach tego, co nastolatki uważają za fajne i normalne, szybko zostanie nazwany boomerem. A jednak babcie są gdzieś daleko poza tym. Nasze drogi rzadko się przecinają, choć w internecie jest ich naprawdę sporo.
"Witam Cię o poranku z filiżanką kawy oraz życzeniami. Uroczego dnia".
Czytaj także: https://innpoland.pl/209528,najpopularniejsze-zdjecie-williama-szekspira-w-google-jest-wygenerowaneSocial media są dla emerytów
Badanie przeprowadzone dla Fundacji Polska Bezgotówkowa w 2023 roku wykazało, że 75 proc. 65-75 latków ma dostęp do internetu. W tym samym roku ukazał się raport, który powstał w wyniku współpracy Gemius z Polskimi Badaniami Internetu oraz Grupą Roboczą Social Media przy IAB Polska. A tam zaskoczenie. Najczęściej po YouTube’a, Twittera i Pinteresta sięgają osoby w wieku 55-75 lat.
A co tam robią najczęściej?
Na pewno macie w gronie swoich znajomych na Facebooku, chociaż kilka pań ze szkoły czy ciocię z natapirowanymi włosami i zdjęciem dowodowym w miejscu profilowego. Zawsze są największymi fankami wszystkich twoich osiągnięć. A to młodych odstrasza i krępuje. Staje się powodem ucieczki wielu młodych osób i trzymania facebookowego konta już tylko "na wszelki wypadek" czy "w celach zawodowych".
A przecież u babć liczy się tylko pozytywny content.
– One naprawdę życzą ci wspaniałej środy – mówi mi Albert, znajomy, który od lat pracuje w social mediach, a o obrazkach tworzonych przez emerytki napisał pracę – wielu twórców zauważyło z czasem potencjał w tych angażujących postach, firmy zaczęły wykupować fanpage, które były tworzone ze szczerych intencji starszych pań.
Jedną z popularniejszych grup z kartkami tego rodzaju jest licząca 349 tys. członków "Kartki Na Dzień Dobry i Dobranoc". Do "Dzień Dobry 🇵🇱, Życzenia, Pozdrowienia, Powitania." należy już 260 tys. członków.
A tam:
"Życzę wszystkim Grupowiczom pięknego radosnego wtorku smacznej kawusi o poranku".
"Dzień dobry! Życzę Ci wszystkiego, co dobre, szczęśliwe i miłe. Pięknego dnia".
"Dziękuję bardzo za życzenia i piękne kwiaty".
Czytaj także: https://innpoland.pl/210629,waloryzacja-emerytur-w-czasie-kampani-eksperci-o-przyszlosci-swiadczenia– Te grafiki były w latach 2018-2021 najczęściej lajkowanymi obrazkami na polskim Facebooku – kontynuuje Albert – To zjawisko dotyczy tylko naszego kraju. W Europie Zachodniej tego nie ma.
"Uśmiechu, humorku. Cudownego wtorku!"
– Poznałem nawet jedną panią, która założyła taki fanpage. Pracowałem wtedy w firmie, która zajmowała się wykupowaniem takich grup. Chodziło o to, żeby z czasem zacząć wklejać tam linki do swojej strony i pozyskać w ten sposób ruch. Pani zaproponowała mi cenę 500 złotych. Szybko zorientowałem się, że nie zna wartości tego, co stworzyła. Bo wszystkiego nauczyła się sama. Robiła grafiki, gify. Rok wcześniej zmarł jej mąż, a to stało się jej nowym zajęciem. Miała grupę koleżanek i wspólnie były właścicielkami wielu takich stron. Zawierały nowe znajomości, bo Facebook dla starszych ludzi to też portal randkowy – opowiada Albert.
Celebryci wśród seniorów
Kolejnym ulubionym miejscem emerytek w internecie stał się Whatsapp. Wam też się wydaje, że to aplikacja do kontaktu tylko z rodziną? Przecież to tam przesyła się te wszystkie kartki z pozdrowieniami.
– Masz swoje ulubione kartki? – pytam babcię.
– Wiesz, lubię, jak są mądre. Jeśli takie nie są, to nie wysyłam ich dalej, tylko trzymam u siebie. Troszkę trzeba myśleć, żeby bezmyślnie nie przesyłać wszystkiego, jak leci. Muszę je przecież wszystkie czytać – odpowiada.
"Szczęśliwej środy i pięknej pogody".
Emeryci mają też swoich celebrytów, o których prawdopodobnie nie słyszałeś. YouTubowy Kanał SilverTV skierowany do osób 50+ ma 224 tys. subskrybentów. Na Facebooku jeszcze więcej, bo społeczność liczy ponad 500 tys. osób. Prowadząca przyjmująca pseudonim Mądra Babcia, a w swojej internetowej telewizji porusza takie tematy jak "Miażdżyca - przyczyny i zapobieganie", "Oszustwa przez telefon, internet, wezwania z urzędu skarbowego" lub "Mini-pączki z twarogu z cukrem pudrem".
– Ja im tak naprawdę zazdroszczę – mówi mi Albert – jako marketingowiec nigdy nie udało mi się stworzyć tak angażującego contentu jak kartki babć. Przecież to dzieło sztuki.