Coraz więcej zwolnień grupowych. Planuje je kilkadziesiąt firm

Marta Zinkiewicz
02 kwietnia 2025, 13:31 • 1 minuta czytania
Poczta Polska, Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku, Carrefour, zakłady sodowe w Janikowie "Janikosoda" czy Oriflame. Coraz więcej firm deklaruje zwolnienia grupowe. Powody są różne, choć wielu powołuje się na rosnące koszty prowadzenia działalności, na co składają się m.in. wysokie ceny energii.
Wśród firm, w których trwa redukcja etatów, znalazła się Poczta Polska, Carrefour, Black Red White, Collins Aerospace i Oriflame. Kolaż: innpoland.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Z raportu "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia" wynika, że w II kwartale 2025 roku 46 proc. firm nie planuje żadnych zmian w liczbie pracowników, 33 proc. planuje rekrutacje, a 18 proc. zwolnienia.


Zwolnienia grupowe w 42 firmach

Tvn24.pl informuje o zwolnieniach grupowych w Fabryce Łożysk Tocznych w Kraśniku. Cytuje wypowiedź dyrektora ds. zarządzania zasobami ludzkimi w FŁT Andrzeja Zbróga, który przyznał: "Nie wytrzymujemy tych cen energii i tych obostrzeń, które nakłada na nas szeroko pojęty Zielony Ład".

Temat zwolnień grupowych dotyczy również zakładów sodowych w Janikowie "Janikosoda". Właściciel zapowiedział, że "z powodu wysokich kosztów energii i dumpingowej konkurencji spoza Unii zamierza wygasić produkcję, co oznaczałoby zwolnienie ok. 350 pracowników" – informuje Rzeczpospolita.

Kolejne są banki – Brytyjski bank NatWest i szwajcarski UBS. W ich przypadku pracę straci ok. 3 tys. pracowników.

Czytaj także: https://innpoland.pl/211580,warunki-pracy-kobiet-polska-coraz-nizej-w-rankingu

Wśród firm, w których trwa redukcja etatów, znalazła się Poczta Polska, Carrefour, Black Red White, Collins Aerospace i Oriflame.

Rośnie liczba bezrobotnych

Z obliczeń Rzeczpospolitej, która przeanalizowała dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej, wynika, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2025 r. zgłoszono zwolnienia grupowe 14,8 tys. osób. To niemal trzykrotnie więcej niż rok wcześniej.

GUS informuje, że w urzędach pracy pod koniec lutego zarejestrowanych było 846,6 tys. bezrobotnych. To o 1,1 proc. więcej niż w styczniu. Największy odsetek to mieszkańcy woj. podkarpackiego.