W przyszłym roku pracownicy mogą liczyć na urlop, który wyniesie nawet 35 dni. Koniecznie zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, by dostać ponad miesiąc wolnego.
Reklama.
Reklama.
Przepisy unijne przyczynią się do zwiększenia ilości dni wolnych od pracy
Maksymalny wymiar wolnego wyniesie 35 dni
Nowelizacja "Kodeksu pracy" nie wpłynie na już przysługujące uprawnienia
Więcej dni wolnych od pracy w 2023 r.
Ze względu na przepisy unijne od przyszłego roku liczba dni wolnych od pracy zostanie zwiększona, informuje "Business Insider". Z dłuższego urlopuskorzystają wszyscy pracownicy, ale liczba przysługujących im dodatkowych dni wolnych będzie zależeć od sytuacji osobistej.
Formalnie wymiar urlopu wypoczynkowego pozostanie taki sam, ale zatrudnieni otrzymają dwa dodatkowe okresy wolnego: urlop opiekuńczy oraz zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej.
Takie zmiany przewiduje rządowa nowelizacja "Kodeksu pracy", która wdraża dyrektywy unijne odnośnie do przejrzystych warunków pracy oraz godzenia obowiązków zawodowych i rodzinnych.
W przyszłym roku pracownicy nadal będą mogli skorzystać z 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego (w zależności od stażu pracy). Wymiar ten inaczej ustala się w pierwszym kalendarzowym roku pracy (dni wolne zyskuje się z kolejnymi miesiącami). Nie zmienią się zasady udzielania takiego urlopu.
Terminy jego wykorzystania zasadniczo są ustalane w planie urlopów, ale w praktyce można porozumieć się na ich temat z pracodawcą. Urlop wypoczynkowy będzie płatny.
Urlop opiekuńczy
Według projektu udzieli się go w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia członkowi rodziny (rodzicom, dzieciom, małżonkowi) lub osobie, która mieszka z pracownikiem. Wniosek (papierowy lub elektroniczny) o udzielenie urlopu składa się najpóźniej na dzień przed jego rozpoczęciem. W dokumencie należy podać:
imię i nazwisko osoby, która wymaga wsparcia albo opieki z poważnych względów medycznych
stopień pokrewieństwa z pracownikiem, jeśli dana osoba jest członkiem rodziny
adres osoby wymagającej opieki, jeśli nie jest członkiem rodziny i mieszka z wnioskującym o urlop
przyczynę, z której wynika konieczność zapewnienia osobistej pomocy przez pracownika
"Poważne względy medyczne" nie są zbyt wymagającym warunkiem, o czym poinformował resort rodziny i polityki społecznej w uzasadnieniu do projektu nowelizacji "Kodeksu pracy".
W obecnej wersji projekt przewiduje, że urlop opiekuńczy potrwa 5 dni i będzie bezpłatny. Potwierdziła to Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton, cytowana przez "Business Insider".
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Dla kogo 35 dni wolnego?
Maksymalny wymiar urlopu wynosi 35 dni. Mogą na niego liczyć osoby z dłuższym stażem pracy, którym przyznano prawo do m.in. urlopu opiekuńczego. Jeśli pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego, to w połączeniu ich z urlopem opiekuńczym będzie miał 31 dni wolnych.
Kolejne dwa dni mogą pochodzić ze zwolnienia z pracy z powodu działania siły wyższej. Jest nią zdarzenie zewnętrzne, niemożliwe do przewidzenia, któremu nie można było zapobiec. Następna dwa otrzyma się z tytułu opieki nad dzieckiem do 14 r.ż.
W INNPoland od września 2022 r. Przedtem pisała artykuły dla magazynów studenckich oraz wykonywała w nich redakcję i korektę. W czasie wolnym czyta o PRL-u oraz psychologii, gra w planszówki i głaszcze koty.
We wniosku nie będą podawane szczegółowe informacje o stanie zdrowia osoby, której pracownik zapewnia pomoc, a jedynie przyczyna konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia przez pracownika.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Brak odpłatności może spowodować, że pracownicy nie będą powszechnie korzystać z tego uprawnienia, choć są grupy pracowników, które będą nim zainteresowane. Chodzi np. o zatrudnionych, którym zależy na formalnym usprawiedliwieniu planowanej absencji. Z nowego rozwiązania mogą też korzystać np. osoby w związkach nieformalnych, w tym jednopłciowych, które mieszkają razem. Pracownicy ci nie mają obecnie podstawy do skorzystania z wolnego na opiekę.
Monika Smulewicz
partnerka w Grant Thornton
Dając osobom doświadczającym bóli menstruacyjnych dodatkowe dni wolne przyjmujemy do wiadomości, że te symptomy są realnym problemem.Złamać tabu można tylko przez podnoszenie wstydliwych tematów, aż stanął się częścią zwykłych konwersacji.