Ceny mieszkań w 2024 r. mogą być jeszcze wyższe
Bezpieczny Kredyt 2 proc. sprawił, że wszystkie oczy są zwrócone w stronę deweloperów. To bowiem w dużej mierze właśnie od nich będzie zależało, jak będą kształtowały się ceny mieszkań w 2024 r. i czy w ogóle będziemy mieli co kupować.
Zobacz także
– Inflacja oraz wysoki koszt finansowania znacznie zmniejszyły liczbę nowych inwestycji i uruchamianych budów na rynku. Z tego powodu widoczny jest niedobór mieszkań, zwłaszcza w większych ośrodkach. Ta luka podażowa będzie dłużej odczuwalna, gdyż na wprowadzenie na rynek nowych projektów potrzeba czasu, przeciętnie około dwóch lat. Na koszt wytworzenia wpływać będą także wysokie ceny gruntów, których również brak, szczególnie w atrakcyjnych lokalizacjach. W takich warunkach bardzo prawdopodobne są dalsze wzrosty cen mieszkań, realnie patrząc o kilka procent w skali roku, co zresztą odpowiada aktualnemu pozimowi inflacji – ocenia Angelika Kliś, członek zarządu Atal S.A.
Ceny mieszkań już teraz rosną do niebotycznych pułapów – tak rekordowego wzrostu średniej ceny metra kwadratowego nie było od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. – W Warszawie zostały przekroczone kolejne progi cenowe, za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić średnio 16 tys. zł. W ciągu 12 miesięcy mieszkania deweloperskie w stolicy średnio na metrze podrożały o 18 proc. – wskazuje Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home.
Jej zdaniem podwyżki to wynik rządowego programu dopłat do rat kredytów, który "wysysa lokale z oferty deweloperów". – Błyskawicznie znikają najtańsze mieszkania, a te, które zostają, są coraz droższe – przekonuje.
W ocenie Żak "mieszkania są drogie, a będą jeszcze droższe". – Według szacunkowych danych, w perspektywie roku nastąpi wzrost średnich cen transakcyjnych mieszkań o 10–15 proc. – przekonuje.
Warszawa przebije kolejny cenowy sufit
Głębiej do kieszeni będą musiały zajrzeć osoby, które chcą kupić mieszkanie w stolicy. Z raportu dotyczącego warszawskiego rynku mieszkań pierwotnych z III kwartału 2023 r. wynika, że koszt mieszkań wzrośnie. Na wielkość tego wzrostu będzie miała wpływ przede wszystkim podaż.
– Jeżeli nie będzie problemów z wprowadzaniem nowych projektów do oferty, na koniec roku średnia cena za mkw. mieszkania w Warszawie wyniesie około 17,6 tys. zł i w porównaniu rok do roku będzie to wzrost o około 23,5 proc. W kolejnych latach ten wzrost nieco spowolni, z uwagi na większą ofertę mieszkaniową i konkurencję. Szacuje się, że w przyszłym roku podwyżka cen rok do roku będzie kształtowała się na poziomie 10 proc. – zaznacza Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immoblier Polska.
Wiele jednak będzie zależało od tego, czy Bezpieczny Kredyt 2 proc. zostanie utrzymany w 2024 r. – Szacuję, że w zależności od tego czy nastąpi kontynuacja programu BK 2 proc. oraz, czy zwiększy się liczba uruchamianych projektów, ceny będą rosły w przedziale od 5 do 10 proc. rocznie – ocenia Andrzej Gutowski, wiceprezes i dyrektor sprzedaży Ronson Development.
Podwyżki cen mieszkań w 11 miastach
Ile obecnie kosztują mieszkania w Polsce? Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, w październiku znów mieliśmy wzrost cen lokali w 11 z 17 miast, które przeanalizowali specjaliści z Expandera i Rentier.io.
Liderem wzrostu cen mieszkań jest Kraków, gdzie mieszkania podrożały aż o 27 proc. rdr. Na drugim miejscu są Katowice, gdzie podwyżka wyniosła 21 proc. rdr. Jednak w przypadku tego miasta mamy obniżkę cen mieszkań aż o 10 proc. w porównaniu do września 2023 r.
Trzecie miejsce na podium podwyżek zajmuje Wrocław, gdzie za mieszkania trzeba zapłacić o 19 proc. więcej niż przed rokiem. Dwucyfrowe wzrosty odnotowano także w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Toruniu, Białymstoku i Rzeszowie. Jedynym miastem, w którym ceny były niższe, niż przed rokiem, jest Gdańsk.