Od dawna wiadomo, że dni Daniela Obajtka jako prezesa Orlenu są policzone. Nadal jednak nie wiadomo, kto go zastąpi. Z najnowszych ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że płockim gigantem ma kierować była wicepremier i komisarz UE Elżbieta Bieńkowska.
Reklama.
Reklama.
Kto zastąpi Obajtka?
Prezes Orlenu Daniel Obajtek już wiosną 2023 r. zapowiadał, że zrezygnuje z pracy, jeśli PiS straci władzę. – Sam odejdę, nie trzeba mi będzie nawet dziękować. Mam swój honor i swoją godność – przekonywał na antenie RMF FM.
Rząd Donalda Tuskajest u władzy już prawie miesiąc, ale Obajtek nie złożył dymisji. Pracy może pozbawić go nowa ekipa.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Zmiany kadrowe w Orlenie mogą rozpocząć się dopiero 6 lutego 2023 r., kiedy odbędzie się nadzwyczajne walne zgromadzenie w spółce. O ewentualnym następcy Obajtka mówiło się już kilka tygodni temu.
Jak informowaliśmy w INNPoland.pl, mocnym kandydatem do objęcia sterów Orlenu był m.in. były wiceprezydent WarszawyRobert Soszyński. W latach 2008–2012 był szefem PERN – spółki, która zarządza krajowymi magazynami paliw i rurociągami.
Orlenem może pokierować kobieta
Jednak z najnowszych ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że Tusk może postawić na kobietę. Mocniejszą kandydatką ma być była wicepremier i komisarz UE Elżbieta Bieńkowska.
Dziennik twierdzi, że premier "na tym stanowisku chętniej widziałby kogoś mocniej przez siebie sterowalnego". Bieńkowska uchodzi za jedną z najbardziej zaufanych osób Tuska.
– Bieńkowska ma zaletę pod postacią bogatego CV. Łatwo więc będzie można odpowiedzieć na spodziewane zarzuty opozycji o politycznej nominacji, posługując się narracją, że byłego wójta Pcimia zastąpiła była unijna komisarz – stwierdził informator "Rz", który zna otoczenie premiera.
Kim jest Elżbieta Bieńkowska?
Elżbieta Bieńkowska ukończyła iranistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, Krajową Szkołę Administracji Publicznej oraz studia podyplomowe na SGH. Przez lata zajmowała się zarządzaniem i wdrażaniem programów z funduszy pomocowych i strukturalnych w ramach polityki spójności UE.
W 2007 r. pełniła funkcję ministra rozwoju regionalnego w pierwszym rządzie Tuska. W 2014 r. została komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego. W 2023 r. została przewodniczącą brukselskiego think tanku Centre for European Policy Studies.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Przyjaciółka Kaczyńskiego wyrzucona z rady nadzorczej Orlenu
Ministerstwo Aktywów Państwowych nie potwierdziło doniesień dziennika. W odpowiedzi na pytania wskazało jedynie, że ujawnianie decyzji spółek giełdowych "może mieć charakter cenotwórczy".
Na razie roszady kadrowe dotknęły Janinę Goss, prawniczkę i przyjaciółkę rodziny Kaczyńskich. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, została powołana do rady nadzorczej Orlenu w styczniu 2023 r., ale minister aktywów państwowych Borys Budka odwołał ją z tego stanowiska.
79–letnia Janina Goss jest przyjaciółką Jarosława Kaczyńskiego określana mianem "szarej eminencji PiS". To właśnie od niej prezes pożyczył 200 tys. zł, czego nie uwzględnił w oświadczeniu majątkowym lata temu. Sprawa trafiła do prokuratury, a Kaczyński ujawnił dane pożyczkodawcy, dopiero gdy stanął przed komisją etyki poselskiej.
Goss jest skarbnikiem PiS w Łodzi, ale politycy twierdzą, że w praktyce to ona kieruje lokalnymi strukturami tego ugrupowania. Od 2012 r. jest członkiem zarządu w spółce Srebrna, która miała postawić "dwie wieże" na warszawskiej Woli.
Goss dobrze znała matkę prezesa PiS, a z ustaleń portalu gazeta.pl wynika, że ma nieograniczony dostęp do Kaczyńskiego i często dostarcza mu obiady.