Przyjęło się, że choinkę trzyma się w domu maksymalnie do 2 lutego. Jak prawidłowo postąpić z bożonarodzeniowym drzewkiem? W zależności od jej rozmiarów i rodzaju postępujemy inaczej.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Po świętach z czasem nasza duma przy wigilijnym stole staje się odpadem i podlega segregacji. Jeśli pomylimy się, straż miejska może na nas nałożyć mandat nawet do 500 złotych za brak przestrzegania przepisów.
Tłumaczymy więc, jak prawidłowo postępować.
Jak wyrzucić choinkę?
Kiedy już pozbawimy choinkę wszystkich ozdób, zacznijmy od sprawy, która wydaje się oczywista: czy sztuczna choinka leci do plastiku? Otóż nie, należ do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Do żółtego kosza na metal i tworzywa sztuczne trafiają za to plastikowe donice.
Żywa choinka to odpad biodegradowalny, należy więc do brązowego kontenera lub worka. Jeśli jest na tyle mała, aby się zmieściła, to nie ma problemów ją wrzucić w całoci.
Większe drzewka należy pociąć na mniejsze części. Alternatywnie, jeśli przy domu mamy kompostownik, to rozdrobnione drzewko może tam zostać bezpiecznie wrzucone.
Jeśli nie chcemy bawić się w rąbanie, całą zawieziemy do najbliższego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Być może nawet niekoniecznie sami, bo warto sprawdzić, czy w naszej okolicy nie organizuje się zbiórek drzewek do tego celu.
Jeśli chcemy zawieźć ją sami, pamiętajmy, aby prawidłowo ją zapakować do samochodu.
Czytaj także:
Z kolei jeżeli nasze drzewko ma korzenie i było w doniczce, a my posiadamy ogródek, możemy spróbować je zasadzić. Poleca czekać się do wiosny i do tego czasu dbać o nasz świerk, czyli aby nie stało w ogrzewanym pomieszczeniu (nagła różnica temperatur może zaszkodzić drzewku) i np. wystawić je na klatkę schodową.
Choinki możemy też zostawić przy śmietniku osiedlowym, jako odpad komunalny (ale wtedy nie wrzucamy jej do kontenera!). Musimy tylko ją odpowiednio przygotować: przywiązać sznurkiem, zapakować do worka.
Tylko nie zostawmy jej na trawniku czy w innym miejscu publicznego, co podpada pod art. 145. Kodeksu wykroczeń "Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych".
Zawsze warto sprawdzić zasady gospodarowania odpadami w naszej miejscowości, mogą się nieco różnić.