Polacy ocenili PPK. Jako największą zaletę programu wskazali... możliwość rezygnacji

Konrad Siwik
Lipcowy raport „PPK oczami Polaków” pokazuje, że nasza wiedza na temat programu w ostatnim czasie poprawiła się. Aktualnie 62 proc. pracowników dużych firm słyszało o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Poprzednia edycja badania z przełomu marca i kwietnia wskazywała, że o systemie słyszało 42 proc. badanych.
Polacy wskazali zalety PPK. Największa to możliwość rezygnacji z programu. Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Pełna wersja raportu PPK oczami Polaków jest dostępna do bezpłatnego pobrania. Respondenci wskazali największe zalety programu. Jeśli chodzi o korzyści, na pierwszym miejscu znajduje się możliwość rezygnacji z programu (49 proc.). Drugie miejsce to możliwość wycofania pieniędzy w dowolnym momencie (39 proc.).

Kolejne z zalet to dopłaty ze strony pracodawcy i państwa (38 proc.) oraz prywatność gromadzonego kapitału (38 proc.).

Natomiast jako czynnik zniechęcający do przystąpienia do programu wskazano ryzyko, zabrania pieniędzy przez państwo, tak jak było w przypadku OFE (61 proc.). Sporo osób wskazuje również na ryzyko inwestycyjne (39 proc.) i ograniczony dostęp do gromadzonych środków przed 60. rokiem życia (26 proc.).


Jak wypisać się z PPK?
Jeśli ktoś nie będzie chciał gromadzić środków w PPK, będzie mógł złożyć swojemu pracodawcy deklarację o rezygnacji z PPK. Taka deklaracja będzie obowiązywała przez… 4 lata. A potem znowu trzeba będzie ją złożyć, bo inaczej zostaniemy automatycznie znowu przypisani do PPK, dostaniemy o 1,5 proc. mniejszą wypłatę i tak dalej.

Jednak odnawianie rezygnacji co 4 lata, to niejedyne utrudnienie. Drugie to wzór rezygnacji, czyli kilkustronicowy dokument, na którym trzeba złożyć 7 podpisów. Wygląda to kuriozalnie, nie wiadomo też, co się stanie, jeśli ktoś podpisze dokument np. tylko w 4 miejscach, nie rezygnując np. z premii od rządu.

Wysokość emerytury
Pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób weszli na początku lipca do systemu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Teraz dzięki specjalnemu kalkulatorowi można obliczyć wysokość swoich przyszłych oszczędności. Natomiast firmy mogą sprawdzić, ile pieniędzy będą musiały wpłacać. W tym celu wystarczy skorzystać ze specjalnego kalkulatora PPK.