Mały ZUS będzie poszerzony. Minister Emilewicz chwali się osiągnięciami PiS dla biznesu
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiada poszerzenie grupy mikroprzedsiębiorców, którzy będą mogli płacić składki uzależnione od dochodów. Projekt na powiększenie tej grupy jest już gotowy i czeka na dalsze procedowanie. Szefowa resortu przypomina również, co zrobił rząd w poprzedniej kadencji dla biznesu.
Jadwiga Emilewicz podczas rozmowy z dziennikiem „Fakt” wyjawiła kilka szczegółów interesujących z punktu widzenia przedsiębiorcy. Mikroprzedsiębiorców, nieobjętych dotychczas niższą składką ZUS, może ucieszyć wiadomość, że resort planuje poszerzenie uprzywilejowanej grupy, która płaci proporcjonalną do przychodu składkę (około 180 tys. przedsiębiorców).
– Przed nami następny krok, czyli poszerzenie Małego ZUS-u o kolejną grupę mikroprzedsiębiorców i uzależnienie ich składek od dochodów. Ta propozycja złożona przez pana premiera oznacza realną ulgę dla najmniejszych przedsiębiorców – zapowiada minister.
Chwali się również „szeregiem ułatwień dla przedsiębiorców, szczególnie tych najmniejszych”, które rząd wprowadził za poprzedniej kadencji.
– Nasz 4–letni bilans to setki zmian dla firm, w tym ustawa o zarządzie sukcesyjnym, Konstytucja Biznesu, Pakiet MŚP, Pakiet Przyjazne Prawo czy Mały ZUS – wylicza i obiecuje kolejne zmiany. – Zależy nam na tym, aby ci mali przedsiębiorcy rośli. Dlatego chcemy kontynuować wprowadzanie takich rozwiązań prawnych, które pomogą im w rozwoju. Mogą to być np. ulgi inwestycyjne – zdradza.
Limit 30-krotności do zastanowienia
Emilewicz zapewnia także, że testu przedsiębiorcy nie będzie, bo w ustawie już istnieją zapisy, które regulują nadużycia samozatrudnionych. Jak przekonuje, będzie optować również za ponownym rozważeniem kwestii zniesienia limitu 30-krotności składki ZUS.
– Po pierwsze zniesienie tego limitu będzie w przyszłości skutkowało koniecznością wypłacania przez ZUS bardzo wysokich emerytur tym, którzy mieliby wpłacać nielimitowane składki. Poza tym mamy w Polsce coraz więcej firm informatycznych, zatrudniających np. 200 osób, dla których zachowanie dotychczasowego poziomu składek to warunek utrzymania informatyków na pokładzie. Powinniśmy więc zrobić wszystko, aby tych warunków pracy nie pogarszać – mówi.
Jak informował portal money.pl, projekt nowego małego ZUS-u jest już gotowy – napisano ustawę i jej założenia, a wyliczenia konsultował ZUS. Korzystne, niskie składki obejmą około 270 tys. przedsiębiorców.
Zgodnie ze starymi przepisami obecnie przychód przedsiębiorcy objętego niższą składką nie może przekraczać około 63 tys. rocznie. Nowa ustawa wprowadza nowy limit - roczny przychód nie będzie mógł przekroczyć 120 tys. zł, dochód - 6 tys. zł miesięcznie.
Nowa regulacja to wynik obietnicy danej przez partię PiS podczas przedwyborczej konwencji. Rządzący zaprezentowali wtedy „Pakt dla przedsiębiorców”, w którym znalazł się właśnie zapis o „500 plus dla firm”.