Wypowiedzieli wojnę plastikowym pokrywkom. Takiego kubka do kawy jeszcze nie było

Marcin Długosz
Wielu z nas lubi od czasu do czasu chwycić po drodze kawę czy herbatę na wynos – nie zawsze jednak mamy pod ręką swój własny, ekologiczny kubek i, chcąc nie chcąc, korzystamy z jednorazowych kubków kawiarnianych. Amerykański start-up ma propozycję, jak ograniczyć wykorzystanie plastiku w tych ostatnich.
Aby ograniczyć zużycie plastiku, start-up Unocup proponuje jedną zmianę w projekcie kubka do kawy: zamiast przykrywać go plastikową pokrywką, powinniśmy go... składać. Fot. Unocup
Pomysł Unocup jest zaskakująco prosty: firma zaprojektowała stary dobry kubek jednorazowy na nowo: tak, aby gorących napojów nie trzeba w nim było zabezpieczać przed rozlaniem za pomocą plastikowych pokrywek. Zamiast tego, proponują, aby po prostu... składać górę kubka.

Choć pomysł Amerykanów nie rozwiązuje problemu samych papierowych kubków (które nie nadają się do ponownego przetworzenia), to podkreślają oni, że Unocups mają jedną dużą zaletę: można je be trudu wytworzyć przy pomocy istniejącej już technologii i tym samym mocno ograniczyć zużycie plastikowych pokrywek.


A nawet to byłoby bardzo pomocne. Do oceanów trafia bowiem rocznie aż 8,25 mln ton plastiku, przy czym wszechobecne dzisiaj plastikowe pokrywki znajdują się w pierwszej dziesiątce najczęściej znajdowanych na plażach plastikowych produktów.

Papierowa butelka na piwo
Niedawno pisaliśmy na INNPoland.pl o innym zmyślnym wynalazku: opracowanej przez Carlsberg papierowej butelce na piwo. Wykonane z włókna drzewnego i pokryte barierą polimerową butelki to na razie prototypy. Ale kierunek, w którym chce iść Carlsberg, jest jasny. Chodzi im o zastąpienie szklanych butelek alternatywnymi opakowaniami. Takimi, które mogą podlegać recyklingowi.

Biodegradowalne opakowania
Pomysły na ekologiczne opakowania są naprawdę przeróżne. Jakiś czas temu zagraniczne media zachwycały się Polką, która opracowała jadalne opakowania na jedzenie. Chodzi o SCOBY (Symbiotyc Culture Of Bacteria and Yeast), czyli tworzywo z grzyba kombuchy. Powstaje ono w wyniku fermentacji cukrów z odpadów rolniczych i jest w stu procentach ekologiczne oraz można się nim pożywić na zakończenie posiłku.