Zarobili w rok ponad milion złotych. Wiemy, ile jest takich osób w Polsce

Katarzyna Florencka
Ponad 27 tys. osób zarobiło w ubiegłym roku ponad milion złotych i musiało w związku z tym zapłacić dodatkowy, 4-procentowy podatek, czyli tzw. daninę solidarnościową.
Daninę solidarnościową za 2019 r. zapłaciło 27,6 tys. osób. Fot. 123rf.com
Jak przypomina poniedziałkowy "Puls Biznesu" 2019 rok był pierwszym, w którym obowiązywał nowy podatek od dochodów powyżej 1 mln zł. Ostatecznie zapłaciło go 27,6 tys. osób, które w ubiegłym roku zarobiły ponad milion złotych.

Jak uniknąć daniny solidarnościowej?

Podawana przez "PB" liczba prawdopodobnie nie uwzględnia jednak wszystkich osób, których stan konta w ubiegłym roku wzrósł o ponad milion złotych. Uniknąć nowego podatku mogli m.in. posiadający własny biznes twórcy (przede wszystkim programiści, ale również osoby zarabiające na wynalazkach, wzorach przemysłowych i użytkowych oraz produktach leczniczych).


Oprócz tej grupy przedsiębiorców, nowa danina nie obejmie również rentierów, czyli osoby mających dochody pasywne, np. z dywidend czy odsetek. Podatku nie będą musiały płacić również osoby sprzedające nieruchomość poza działalnością gospodarczą. Warto pamiętać również, że nowa danina obowiązuje osoby fizyczne, a nie prawne.

Jak zresztą pisała w marcu w INNPoland.pl, Patrycja Wszeborowska, jednymi z najpopularniejszych haseł wyszukiwania w Google i Bing dotyczących nowej daniny było: jak uniknąć daniny solidarnościowej, jak ją ominąć, nie płacić, zoptymalizować. Bogacze poszukiwali również informacji, czy przed nowym podatkiem można umknąć rozliczając się z małżonkiem czy przekształcając swoją działalność w spółkę komandytową.

Pomoc dla niepełnosprawnych

Nowy podatek objął osoby zarabiające średnio około 87 tys. złotych miesięcznie. Podatek jest fundamentem systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, a przede wszystkim – Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Eksperci szacują, że z tego tytułu powinno do Funduszu wpłynąć około 1,2 mld zł.