Nie masz co robić w noworoczny długi weekend? Oto 5 fascynujących dokumentów na Netlixie

Katarzyna Florencka
Minęły święta, minęło tych kilka dni, kiedy część z nas chodzi do pracy, chociaż połowy rzeczy nie da się załatwić – i w końcu nadszedł dziwny, domowy Sylwester, a pod rękę z nim noworoczny długi weekend. Jak spędzić ten czas? Można na przykład obejrzeć jeden z niesamowitych około-naukowych dokumentów dostępnych na Netflixie.
Wśród naszych propozycji znalazł się m.in. serial dokumentalny o katastrofie promu kosmicznego Challenger. Fot. NASA
1. Challenger: Ostatni lot (2020)
Dla kogo? Dla tych, którzy z wypiekami na twarzy oglądali start rakiety Falcon 9.
Lot promu Challenger miał zwiastować nową erę eksploracji kosmosu. Wśród 7 członków załogi znalazła się nauczycielka historii z New Hampsire, której obecność miała udowodnić, że "zwykli" ludzie również mogą eksplorować kosmos ramię w ramię z profesjonalnymi astronautami.


Godzina PR-owej chwały NASA szybko zmieniła się jednak w tragedię: po 73 sekundach lotu prom eksplodował, zabijając wszystkich na pokładzie. Czteroodcinkowy "Challenger: Ostatni lot", opowiadając o katastrofie Challengera, eksploruje równocześnie źródła katastrofy, której... wszyscy się spodziewali.
2. Dylemat społeczny (2020)
Dla kogo? Dla każdego, kto chce poznać mechanizmy działania mediów społecznościowych
Bardzo możliwe, że już widzieliście wielki jesienny hit Netlixa: 1,5-godzinny film dokumentalny "Dylemat społeczny". Jeśli jednak tego do tej pory nie zrobiliście, noworoczny długi weekend jest świetnym momentem na nadrobienie tej pozycji.

Reżyser Jeff Orłowski, rozmawiając m.in. z twórcą przycisku "lubię to!", odsłania mechanizmy, których korporacje stojące za mediami społecznościowymi używają, aby przykuwać naszą uwagę i uzależniać nas od swoich serwisów. Po seansie niekoniecznie wyrzucicie do kosza swoje smartfony – ale z pewnością będziecie starali się korzystać z nich znacznie ostrożniej.
3. Inferno (2016)
Dla kogo? Dla fanów Wernera Herzoga oraz osób zafascynowanych niszczycielską – ale i życiodajną – siłą wulkanów
Wulkany to niesamowity przykład siły, która pomimo gigantycznego postępu technologicznego ludzkości, nie daje się w jakikolwiek sposób ujarzmić. W Polsce są dla nas rzeczą abstrakcyjną – ale dla ogromnej części światowej populacji życie przy wulkanie to codzienność.

Legendarny niemiecki reżyser Werner Herzog wraz ze swoją ekipą ruszył śladem rozsianych na całym świecie czynnych wulkanów – czego wynikiem jest niemal dwugodzinne "Inferno", które pozwala nam nie tylko podziwiać niesamowite ujęcia czynnych wulkanów, ale i pozwala ekspertom w zajmujący sposób opowiedzieć o tym niesamowitym żywiole.
4. SELEKCJA NIENATURALNA (2019)
Dla kogo? Dla tych, których fascynuje możliwość "grzebania" w DNA
Biohakerzy pracujący w oparciu o instrukcje z YouTube, transgeniczne myszy, odporne na suszę odmiany zbóż (bez owianej złą sławą etykietki GMO), edycja ludzkich zarodków? Odkryta zaledwie 9 lat temu technologia CRISPR (za którą w 2020 r. przyznano nagrodę Nobla) dała nam możliwość bezpośredniego wpływania na ewolucję. Ale czy ludzkość jest gotowa na to, aby w pełni z tego skorzystać?

Autorzy 4-odcinkowej "Selekcji Nienaturalnej" próbują w rozmowach z naukowcami i biohakerami znaleźć odpowiedź na pytania krążące wokół najbardziej rewolucyjnej techniki naszych czasów.
5. W GŁOWIE BILLA GATESA (2019)
Dla kogo? Dla tych, którzy na hasło "Bill Gates" nie uciekają, krzycząc "zabierzcie ode mnie to 5G!"
Bill Gates już od dawna nie jest kojarzony tylko i wyłącznie z Microsoftem. Odkąd poświęcił się działalności w ramach fundacji Billa i Melindy Gatesów, obecny jest w społecznej świadomości raczej jako "ten, który próbuje naprawiać świat" (albo wszczepić nam wszystkim kontrolujące nas chipy – jak z uporem godnym lepszej sprawy dowodzą różne antynaukowe ruchy).

I właśnie o tej naprawie przede wszystkim opowiada 3-odcinkowy serial "W głowie Billa Gatesa". Nie da się zaprzeczyć, że działalność jego fundacji jest dobrze pomyślana: wykorzystuje swoje ogromne możliwości nie tylko do diagnozowania problemów – ale i aktywnie poszukuje ich konkretnych rozwiązań. Warto samemu przekonać się, co kieruje najsłynniejszym filantropem świata.