Te miesiące będą przełomowe dla polskich firm. Rozwiąże się ich "być albo nie być"

Katarzyna Florencka
Polski rynek pracy zdołał uchronić się do tej pory przed najgorszymi skutkami kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Najbliższe miesiące będą jednak kluczowe dla działających w naszym kraju firm. Jeśli spełni się pesymistyczny scenariusz, bezrobocie może szybko wzrosnąć.
Bez rządowej pomocy wiele firm może upaść w I kwartale 2021 r. Fot. Mikolaj Kuras / Agencja Gazeta
Nowa, szósta już z kolei tarcza antykryzysowa obejmuje pomocą tylko ok. 40 firm z branż, które najbardziej dotknęły obostrzenia ostatnich miesięcy. Choć rząd PiS teoretycznie zabezpieczył sobie możliwość rozszerzenia pomocy na kogo tylko chce – to eksperci nie mają wątpliwości, że zakres wsparcia będzie o wiele mniejszy.

Czytaj także: W rok cofną się o 20 lat. Te kraje najmocniej oberwą z powodu pandemii

Koniec rządowej pomocy

– Teraz jesteśmy w takim momencie, kiedy te tarcze się kończą. Większość małych i średnich firm, według danych GUS, deklaruje, że jest w stanie przeżyć z zasobów własnych od miesiąca do najwyżej trzech miesięcy – ostrzega dr Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego, cytowana przez serwis mambiznes.pl.


Jak ocenia, sytuacja firm, którym kończy się rządowa pomoc, zweryfikuje się w I kwartale 2021 roku. – Podejrzewam, że część małych i średnich firm, jeśli nie dostanie kolejnego dodatkowego wsparcia, może zakończyć swoją działalność. To może być nawet 1/4 wszystkich tego typu podmiotów – dodaje. W pesymistycznym wariancie bezrobocie może wzrosnąć nawet do 8-9 proc.

Pomoc z tarczy branżowej

Wspomniana już tarcza antykryzysowa 6.0 – czyli tzw. tarcza branżowa – stworzona została dla biznesów najbardziej dotkniętych jesiennymi obostrzeniami i zamknięciami. Do przedsiębiorców może trafić dodatkowe postojowe, świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i z Funduszu Pracy.

Od 30 grudnia 2020 r. przyjmowane są wnioski dot. dodatkowego świadczenia postojowego. Z kolei od 15 stycznia o dodatkowe świadczenie mogą ubiegać się osoby, których dotyczą przepisy umowy zlecenia albo umowy o dzieło. Chodzi m.in. o wykonujących umowę agencyjną, umowę zlecenia lub inną umowę o świadczenie usług.

Czytaj także: Czy wciąż będziesz miał pracę i ile ci za nią zapłacą? Są prognozy dla Polski na 2021 rok