Brat Zbigniewa Ziobry już nie pracuje w Pekao. Poszło o przejęcie Idea Banku

Katarzyna Florencka
Brat ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na przełomie roku odszedł z Pekao S.A. po czterech latach pracy. Witold Ziobro miał rzucić papierami w reakcję na przejęcie przez Pekao Idea Banku.
Brat Zbigniewa Ziobry odszedł z Pekao po przejęciu Idea Banku na przełomie roku. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Od początku rządów PiS ludzie z otoczenia Zbigniewa Ziobry znaleźli intratne posady w wielu państwowych spółkach.Jego żona Patrycja Kotecka zajmuje ważne stanowisko w należącej do PZU firmie ubezpieczeniowej Link4, a przez kilka lat prezesem banku Pekao był jego przyjaciel Michał Krupiński. W 2019 r. Krupiński odszedł z Pekao – a teraz w jego ślady podążył Witold Ziobro, który pracował jako doradca zarządu do spraw cyberbezpieczeństwa.

Czytaj także: Szwagier Krupińskiego w Alior Banku. Tak się załatwia robotę rodzinie w stylu a'la Ziobro

Brat Ziobry odchodzi z Pekao

Jak podał portal Interia, Witold Ziobro miał opuścić bank na przełomie roku, w tym samym czasie, co dwójka dotychczasowych wiceprezesów: Grzegorz Olszewski oraz Tomasz Styczyński.


Według informatorów, cała trójka miała odejść z banku, ponieważ nie zgadzała się na wdrożenie procedury przymusowego przejęcia Idea Banku.

– Ich zdaniem Idea Bank nie powinien być wchłaniany przez żaden bank, ale zostać przejęty w formule banku pomostowego, do którego transferowane są aktywa i zobowiązania banku z problemami, a bank jest własnością państwa – mówi rozmówca portalu. – Wtedy Pekao mógłby się spokojnie rozwijać samodzielnie – dodaje.

Czytaj także: Wiadomo, co się działo w Idea Banku. Przejęcie przez Pekao wcale nie było bezpodstawne

Przejęcie Idea Banku

31 grudnia 2020 Polaków zelektryzowała informacja o przymusowej restrukturyzacji Idea Banku należącego do milionera Leszka Czarneckiego. Z początkiem nowego roku cały Idea Bank trafił pod skrzydła państwowego Pekao S.A.

– To jest wiadomość oczekiwana już od pewnego czasu. Mnie bardzo satysfakcjonuje, że ten istotny problem i duża niepewność dla całego sektora bankowego, znalazły swoje rozwiązanie – skomentował w rozmowie z Business Insider Polska Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego.

W podobnym tonie wypowiada się dla tego samego portalu prezes mBanku Cezary Stypułkowski. Według niego, Idea Bank był niedokapitalizowany co najmniej od 2018 r., zaś jego współczynnik wypłacalności nie spełniał od kilku lat wymogów regulacyjnych.