Przesadziłeś z alkoholem? Możesz dostać zwolnienie z pracy – ale jest w tym haczyk

Katarzyna Florencka
W Polsce możliwe jest otrzymanie zwolnienia lekarskiego z powodu nadużycia alkoholu – jednak wystawia się ich wyjątkowo mało. Pacjenci wręcz błagają lekarzy o podanie innego powodu zwolnienia, gdyż w tym "alkoholowym" ukryte są dwie pułapki.
W Polsce wystawia się mało zwolnień lekarskich na alkohol. Unsplash.com

"L4" na alkohol

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", w 2020 r. wystawiono zaledwie 5 tys. zwolnień lekarskich z powodu nadużycia alkoholu, które łącznie obejmowały 57,9 tys. dni. Tymczasem rok wcześniej z tego powodu wystawiono zwolnienia na 158,7 tys. dni. Nie oznacza to jednak, że Polacy mniej piją.
Zgłaszający się do lekarzy pacjenci coraz częściej proszą, żeby nie wspominać o tym w oficjalnych dokumentach. W zwolnieniu wystawionym "z powodu niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu" kryją się bowiem dwa haczyki.


Po pierwsze, zwolnienia te oznaczane są specjalnym kodem literowym C – co oznacza, że pracodawca będzie doskonale wiedział, czym dokładnie spowodowana jest nieobecność pracownika. Po drugie natomiast: zwolnienie lekarskie z kodem C przez pierwszych 5 dni jest bezpłatne.

– Zwolnień na alkohol powinno być zdecydowanie więcej, ale lekarze nie chcą szkodzić pracownikom. Pamiętajmy, że w wielu przypadkach zwolnienia wystawiają lekarze rodzinni, którzy dobrze znają swoich pacjentów i ich chronią – tłumaczy Krzysztof Brzózka, były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Pracodawca będzie badał trzeźwość

Jak pisaliśmy niedawno w INNPoland, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zakończyło właśnie prace nad projektem ustawy, która ma umożliwić pracodawcom kontrolę trzeźwości pracowników.

Choć prawo nakłada na pracodawcę obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika pod wpływem alkoholu – to nie daje już mu możliwości zweryfikowania trzeźwości pracownika, jeśli ten nie wyrazi zgody na badanie alkomatem. Teraz jednak ma się to zmienić.

Jeśli zajdzie podejrzenie, że pracownik przed przyjściem do pracy spożywał alkohol, pracodawca będzie miał prawo przeprowadzić kontrolę alkomatem. Aktualnie, jeśli pracownik nie wyraża zgody na badanie, do zakładu pracy musi zostać wezwana policja.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl