Polacy rzucili się na rezerwacje wakacji. Ekspertka radzi, jak dorwać wolny termin
Wydaje się, że pandemia Covid-19 zelżała na tyle, że tegoroczne wakacje spędzimy w miarę normalnie. Wyjazdy nad morze czy w Bieszczady biją rekordy popularności, a Polacy zabijają się, by zarezerwować terminy wczasów. Ekspertka tłumaczy nam, gdzie się wybrać, by było tanio i nie za tłoczno.
- Coraz trudniej zaplanować wakacje w Polsce - nasi rodacy rzucili się na rezerwacje
- Sezon wakacyjny 2021 spędzimy w miarę normalnie, mimo pandemii Covid-19
- Gdzie jechać na wakacje? Góry i morze to standard, ale w szczycie sezonu może być trudno o nocleg
- Ekspertka Nocowanie.pl wskazuje nam na trendy w wyjazdach Polaków
- Jak i gdzie zarezerwować wakacje, by znaleźć miejscer i nie wydać majątu? Jest kilka tricków.
Wyjazd w wakacje 2021 PL – pośpieszcie się z rezerwacją
Rozmyślając o własnych planach wakacyjnych przypadkowo zauważyliśmy pewien trend. Nie ma jeszcze czerwca, a o termin wyjazdu czy noclegu gdzieś w kraju jest coraz trudniej. Czy Polacy rzeczywiście rzucili się na wyjazdy wakacyjne po lockdownie turystyki?– Można tak powiedzieć. Podwyższone zainteresowanie wyjazdami obserwujemy już od początku 2021 r. Duży wzrost zanotowaliśmy przy okazji konferencji rządu z końcówki kwietnia, gdy zapowiedziano nowy plan odmrażania gospodarki na maj – mów nam Kamila Miciuła, PR Manager w serwisie Nocowanie.pl.
Tendencja wzrostowa jest stała i utrzymuje się od tego czasu. Do wakacji jest coraz bliżej, więc Polacy zaczynają intensywnie poszukiwać miejsca na wczasy. Jak mówi nam ekspertka, zaledwie w zeszły weekend padł rekord, jeśli chodzi o liczbę zapytań wysyłanych przez użytkowników Nocowanie.pl.
– To o tyle ciekawe, że ostatni wynik przebił rekord z 2018 r., gdy nikt nie słyszał jeszcze o Covid-19 i mieliśmy do czynienia z typowym sezonem w pełni, bez żadnych ograniczeń. Rzeczywiście – rezerwacje rosną, a wolnych miejsc jest coraz mniej – przyznaje Miciuła.
Gdzie jechać na wakacje w Polsce? Oto Popularne miejsca
– W sezonie wakacyjnym 2021 r. zdecydowanie możemy mówić o wzmożonym zainteresowaniu turystyką krajową. Polacy jeszcze nie do końca zaprzyjaźnili się na powrót m.in. z lotami międzynarodowymi. Wyjazd gdzieś w Polskę wydaje im się dużo rozsądniejszy, bezpieczniejszy – zaznacza nasza rozmówczyniJeśli zdecydowaliśmy się na wyjazd pozostaje odwiecznie pytanie. Gdzie wyjechać na wakacje w Polsce – nad morze, czy w góry? Na co decydują się nasi rodacy? Jest trochę klasyki, ale też parę niespodzianek.
– Nadal popularne są m.in. kurorty na wybrzeżu Bałtyku, czyli woj. pomorskie i zachodniopomorskie. Wiele osób decyduje się też na wyjazd w góry, czyli w tereny Małopolski czy Podhala. Dużym powodzeniem cieszą się wyjazdy w okolice Dolnego Śląska, czy Podkarpacia. Bieszczady są ostatnio na absolutnym topie – wymienia Miciuła.
Jak wskazuje specjalistka, pewne trendy są stałe i nie ima się ich nawet koronawirus.
– Góry i morze to klasyki, które pojawiają się niezależnie od tego, czy mamy rok zwykły, czy pandemiczny. Z roku na rok delikatnie zmieniały się pozycje najpopularniejszych miejscowości wakacyjnych – mówi.
Wakacje bez tłumów – gdzie pojechać, by było spokojnie?
Huraoptymizm Polaków nie powrócił jednak całkowicie, co widoczne jest także w trendach na wakacje 2021.– Widać pewną tendencje rozpoczętą jeszcze w 2020 r. Polacy niekoniecznie wybierają najpopularniejsze miejsca. Zdecydowanie są coraz bardziej zainteresowani miejscowościami spokojniejszymi, gdzie można liczyć na mniejsze tłumy w wakacje. Jestem przekonana, że ma to związek z pandemią Covid-19 – mówi przedstawicielka serwisu w serwisie Nocowanie.pl.
Jak dodaje, oczywiście nadal istnieje grupa osób które koniecznie chcą jechać do Władysławowa, Kołobrzegu czy Mielna. Trend poszukiwania ustronnych i odosobnionych miejsc jest jednak bardzo wyraźny.
– Ciekawostką sezonu jest Sarbinowo. To mała miejscowość letniskowa tuż na wybrzeżu, nieopodal Koszalina. Zwykle to miejsce znajdowało się daleko poza top 10, w tym momencie noclegi w tym miejscu są niezwykle rozchwytywane – zdradza nam Miciuła.
Wakacje – hotel czy domki letniskowe?
Z trendów rynkowych odczytać można jasno – Polacy chcą spędzić te wakacje w domkach letniskowych nad Morzem Bałtyckim.– Domki są absolutnym hitem sezonu. Na ich budowę zdecydowało się wielu przedsiębiorców, rosną jak grzyby po deszczu. Obecnie to najpopularniejsza kategoria noclegowa w naszym kraju. Znów ma tu pewnie wpływ pandemia – ocenia rozmówczyni INNPoland.pl.
Taki wyjazd ma swoje plusy. W domku jesteśmy sami, jako rodzina czy grupa wyjazdowa. Nie tłoczymy się we wspólnych korytarzach, windach, basenach czy jadalniach jak w większych pensjonatach czy kurortach.
Mniejszy jest też koszt pobytu, często dzielony na grupę 6-8 osób. Posiłki gotowane na własną rękę dalej obniżają nam cenę.
Wczasy w Polsce – ceny
Powstaje pytanie, czy branża turystyczna nie chce sobie odbić lockdownu, przez który nie mogli przyjmować gości przez wiele miesięcy. Czy trzeba się przygotować na drożyznę?– Jeśli chodzi o ceny, to nie ma jednej reguły. Są miejsca, gdzie ceny pozostały bez zmian, na poziomie znanym z ubiegłych lat. Inni nieco podnoszą kwoty, ale nie są to ogromne kwoty. Podwyżki cen mieszczą się w zakresie 5-10 procent. Nie można więc tu mówić o znacznym windowaniu kosztów wyjazdu – analizuje dla nas Miciuła.
Ile trzeba więc przygotować pieniędzy na wyjazd? Ekspertka zaskakuje.
– Średnia cena noclegu na wakacje 2021 r. oscyluje w okolicach 50-60 zł za osobę. Na cenę ma oczywiście wpływ kategoria obiektu. Za wspomniany domek czy za prywatną kwaterę zapłacimy mniej niż za pokój w pensjonacie, apartamentach czy hotelu. Liczy się też oczywiście lokalizacja – wymienia.
Wszystko zależy od potrzeb danych wczasowiczów. Inaczej układa się cena hotelu z dostępem do obiektów spa i wellness. Niektórzy bardzo lubią takie dodatki. Inni stawiają np. na aktywny wypoczynek. Dla nich kluczowe jest tylko wygodne łóżko w pokojach do wynajęcia, w którym mogą się położyć po dniu pełnym aktywności.
Noclegi na bon turystyczny?
Bon turystyczny przez pewną chwile został zapomniany, ale wydaje się, że Polacy zaczną go intensywnie wykorzystywać w nadchodzącym sezonie wakacyjnym. Na Nocowanie.pl zauważyliśmy nawet specjalnu przycisk "zobacz obiekty akceptujące bon turystyczny".– Noclegi, które przyjmują bon turystyczny cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem. W 2020 r. bon turystyczny cieszył się bardzo dużą popularnością. Po wakacjach nie było go za bardzo jak zrealizować, bo obiekty turystycznie zostały zamknięte – przypomina Miciuła.
Ekspertka wskazuje, że w te wakacje będziemy mieli podobną falę zainteresowania. – Na ten moment możemy powiedzieć, że płatność bonem znów wraca do łask. To topowe rozwiązanie dla rodziców, bo trzeba przypomnieć że bon dotyczy wyjazdów wakacyjnych rodzin z dziećmi – zaznacza.
Jak zarezerwować pobyt na wakacje 2021
Co więc robić, gdy chcemy wyjechać na wakacje, a o miejsca coraz trudniej? Ekspertka zdradza nam parę rad, jak dobrze zarezerwować popyt.– Jeśli chodzi o lokalizację, warto zainteresować się obiektami mniej popularnymi. Być może zrezygnować z hotelu centrum miasta, albo blisko plaży i z widokiem na morze. Zdecydowanie łatwiej będzie zarezerwować np. prywatne kwatery położone w bardziej ustronny miejscu – przekonuje nasza rozmówczyni.
Kolejna rada dotyczy terminu wyjazdu. Jak wiadomo szczytem sezonu wakacji jest druga połowa lipca i pierwsze dwa tygodnie sierpnia. Wtedy może być naprawdę trudno znaleźć nocleg.
– Ja polecam już nawet końcówkę czerwca – pogoda ma być już wyśmienita. Początek lipca też będzie łatwiejszy pod względem rezerwacji. Podobnie jak koniec sierpnia czy pierwszy tydzień września – wymienia Miciuła.
Jest też szansa, by się potargować. – Zwłaszcza w końcówce sezonu można liczyć na preferencyjne ceny wyjazdu. Polecam też nieco ponegocjować z właścicielem obiektu. Ten czas to schyłek zainteresowania i oferenci są skłonni nieco opuścić cenę. Zwłaszcza jeśli rezerwujemy dłuższy wyjazd – podsumowuje ekspertka Nocowanie.pl.
Czytaj także: Polacy rzucili się na rezerwacje. Wiemy ile będą kosztowały tegoroczne wakacje w Polsce
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl