Uwaga na ten typ ogłoszeń. Można kupić mieszkanie z dożywotnią opieką nad seniorem

Aleksandra Jaworska
Prezentowa cena za mieszkanie? Takie transakcje powinny wzbudzić twoją czujność. Wyjątkowo tani rynek nieruchomości pełny jest bowiem pułapek. Możesz nieświadomie, ale po okazyjnej cenie kupić atrakcyjne lokum w pakiecie z seniorem, przejmując obowiązek dożywotniej opieki nad nim.
Wyjątkowe okazje cenowe na rynku nieruchomości niosą ze sobą ryzyko. Możesz kupić mieszanie z seniorem. Fot. Unsplash.com/Bianca Fazacas
Wzrost cen mieszkań i domów, który jest widoczny od 2014 roku, skłania wiele osób do poszukiwania okazji na rynku nieruchomości. Polecamy wzmożoną czujność – niektóre z nich, pełne obciążeń, mogą przyprawić was o szereg problemów.

Zakup domu lub lokalu z dożywociem

Zakup domu lub lokalu z dożywociem oznacza przejęcie dożywotniego obowiązku opieki nad seniorem oraz jego utrzymania. Uciążliwy może być również zakup nieruchomości obciążonej służebnością mieszkania.

W przeciwieństwie do dożywocia, służebność nie zobowiązuje właściciela nieruchomości do opieki nad uprawnionym. Osoba, na rzecz której ustanowiono służebność (służebnik) ma jednak prawo do dożywotniego zajmowania części lokum.


W przypadku dożywocia nabywca nieruchomości musi zapewnić uprawnionemu (zwykle seniorowi) między innymi żywność, ubranie, przestrzeń mieszkalną, opał i opiekę w chorobie. Instytucja prawna dożywocia została wprowadzona, aby umożliwić starszym osobom bezpieczne przekazanie nieruchomości w zamian za opiekę. Umowa dożywocia może również przewidywać obowiązek sprawienia byłemu właścicielowi nieruchomości odpowiedniego pogrzebu.

Co ważne, tak poważne obciążenie nieruchomości jak dożywocie czasem nie znajduje się w księgach wieczystych. Problem dotyczy na szczęście jedynie umów dożywocia zawartych przed 22 kwietnia 1991 r.

Informacje dla nabywców nieruchomości

Dożywotnia opieka nad seniorem będzie zatem konieczna głównie w przypadku starszych nieruchomości, których realnie ten problem dotyczy. Pozytywna informacja jest też taka, że ze względu na upływ czasu maleje udział nieruchomości obciążonych dożywociem, które nie zostało ujawnione w księgach wieczystych.

Niefortunny nabywca nieruchomości może także próbować zamiany dożywocia na dożywotnią rentę dla seniora albo sądowego rozwiązania umowy dożywocia, które jest możliwe w wyjątkowych sytuacjach.

Z całą pewnością, najlepszym rozwiązaniem jest jednak świadome unikanie nieruchomości obciążonych umowami dożywocia, jak również notarialne sporządzanie umów.

Równie dobrym pomysłem przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży jest skonsultowanie jej treści z zaprzyjaźnionym prawnikiem. Koszt ok. 200 zł prawniczej, fachowej konsultacji jest zabezpieczeniem przed kruczkami, które oko amatora nie zawsze wychwyci.