Polacy budują konstelację mikrosatelitów. Mają chronić Polskę
EagleEye ma być pierwszym z docelowo trzech mikrosatelitów tworzących konstelację, której dane będą wykorzystywane dla wsparcia bezpieczeństwa Polski. Został opracowany przez Creotech Instruments S.A., Scanway Sp. z o.o. oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.
EagleEye, czyli orli wzrok
Konstelacje mikrosatelitów mają ważyć około 50 kg każdy, a dzięki wyposażeniu w nowoczesne teleskopy pozwolą uzyskać obrazowanie terenu o rozdzielczości metra. Do ich głównych zadań będzie należeć wspieranie bezpieczeństwa i zdolności obronnych kraju.Konstrukcja satelity EagleEye ma być oparta na platformie HyperSat konstruowanej przez inżynierów Creotech Instruments od 2017 roku w ramach programu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
W czerwcu tego roku platforma przeszła pozytywnie testy wytrzymałościowe w komorze termiczno-próżniowej w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Aktualnie poddawana jest testom wibracyjnym symulującym start rakiety. EagleEye w 2023 r. ma zostać wyniesiona na niską orbitę ziemską i potwierdzić swoją operacyjność.Może cię zainteresować: Energia słoneczna dziś jest tania jak barszcz. Ale rząd już wyczuł okazję do zarobku
Chiński łazik nagrał pierwsze dźwięki na Marsie
Rozwój technologii potrafi zaskoczyć. Podobnego typu zdziwienie mógł wywołać fakt zarejestrowania pierwszych dźwięków na Marsie. Ważący około 240 kilogramów łazik wylądował na Marsie 14 maja i ma spędzić na miejscu ok. 90 marsjańskich dni.W czasie tego okresu zajmie się badaniem Czerwonej Planety z użyciem kamer nagrywających w wysokiej rozdzielczości. Niedawno (22 maja) łazik Zhurong przesłał na Ziemię pierwsze dźwięki, które nagrał na Marsie. Materiał został udostępniony przez Centralną Telewizję Chińską (CCTV) i można dzięki niemu zobaczyć wyjazd łazika Zhurong z lądownika Tianwen-1.