60 menadżerów i orgia szympansów. Kontrowersyjna idea “małpiego zarządzania”

Aleksandra Jaworska
Jedna z firm konsultingowych zaprosiła menadżerów firmy doradczej McKinsey na obserwację orgii szympansów karłowatych. Szympansy bonobo są bowiem najbliższymi krewnymi człowieka wśród wszystkich stworzeń żyjących na Ziemi.
Struktura hierarchiczna wśród małp różni się w zależności od ich gatunku Fot. 123RF/apple15
Struktura hierarchiczna wśród małp różni się w zależności od ich gatunku. Goryle na przykład mają zazwyczaj męskich przywódców. W odróżnieniu od małp bonobo grupie goryli lideruje samiec, którego przywództwo bazuje na nieograniczonej władzy.

Zarządzanie na podstawie zachowania małp

O zachowaniu ludzi w różnych strukturach hierarchicznych można przeczytać w wielu książkach. Holenderski biolog Patrick van Veen podchodzi jednak do tematu zupełnie inaczej, opierając się w swojej naukowej działalności głównie na zachowaniu zwierząt.

Idea "małpiego zarządzania" (jego autorstwa) zakłada, że przedstawiciele kadry kierowniczej w codziennym zarządzaniu zespołem powinni inspirować się zachowaniem małp. Członkowie kadry kierowniczej McKinsey mieli tę wyjątkową okazję obserwować zachowanie dwóch grup szympansów bonobo podczas ich pierwszego spotkania.


Część osób spodziewała się, że między członkami dwóch grup dojdzie do agresywnej walki o terytorium. Zamiast tego jednak małpy zaczęły ze sobą... kopulować. Chociaż dla szympansów bonobo orgie nie są niczym nadzwyczajnym, to menadżerowie McKinsey byli zszokowani taką formą szkolenia.

Jak podaje Bussines Insider Holender twierdzi z kolei, że jego zdaniem obserwacja zachowań szympansów bonobo może mimo wszystko stanowić świetną okazję do refleksji nad metodami zarządzania i rozwiązywaniem konfliktów w unikalny i skuteczny sposób.

Na podstawie zachowania małp można np. dojść do wniosku, że istnieją różne sposoby na stworzenie dobrej atmosfery w miejscu pracy.

Czy muzyka sprawia, że jesteśmy bardziej produktywni w pracy?

O jakość pracy można zadbać również w mniej interwencyjny sposób. Część pracowników nie wyobraża sobie wykonywania służbowych obowiązków ze słuchawkami na uszach, inni wręcz nie potrafią rozpocząć dnia pracy bez ulubionych hitów.

Według badań serwisu praca.pl z 2014 roku aż 60 proc. Polaków słucha muzyki w miejscu pracy. Z kolei z innych pomiarów przeprowadzonych przez CBOS w 2018 roku wynika, że biuro to miejsce, w którym najczęściej słucha muzyki aż jedna piąta Polaków.
Jedno z ważniejszych naukowych doświadczeń na temat muzyki w miejscu pracy zostało przeprowadzone przez neuropsychologów z brytyjskiego Mindlab International w 2016 roku naukowcy wykazali, że dziewięciu na dziesięciu pracowników osiągało lepsze wyniki testów rozwiązywanych podczas słuchania muzyki niż podczas głowienia się nad nimi w ciszy.