“Bardzo dobra propozycja” odrzucona. Kolejne fiasko w rozmowach z Czechami

Natalia Gorzelnik
Kolejna porażka polski w negocjacjach z Czechami. "Bardzo dobra polska oferta nie została przyjęta" - powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Obie strony spotkały się w Pradze już 15 raz Fot: Ignac Glowacki/EastNews

Polska vs Czechy

Jak zaznaczał polski minister, dobra polska oferta spotkała się z “eskalacją żądań ze strony czeskiej”. W Pradze odbyła się kolejna runda polsko-czeskich negocjacji dotyczących sporu wokół działalności kopalni węgla kamiennego Turów. Obie strony spotkały się tam - i w tej sprawie - już 15 raz.

Szef resortu klimatu i środowiska przekazywał, że intencją polskiego rządu jest jak najszybsze zawarcie odpowiedniego porozumienia. Niemniej po przedstawieniu czeskiemu rządowi oferty, “ruch należy do strony czeskiej”. Kurtyka powiedział też, że nie wie, jaka będzie dynamika rozmów z Czechami w związku ze zbliżającymi się w tym kraju wyborami - czytamy w money.pl.

Kopania w Turowie

Czechy pozwały polskę do Trybunału Sprawiedliwości w lutym, wnioskując, że rozszerzenie wydobycia węgla w Turowie może mieć wpływ na czeską ludność przygraniczną.


Spór trwa od tamtej pory. W maju 2021 roku TSUE zastosował tymczasowy środek w postaci nakazu zaprzestania wydobycia węgla brunatnego. Polska do nakazu się jednak nie zastosowała.
Czytaj także: Polska nie zamierza wstrzymywać pracy kopalni w Turowie. Tłumaczą to liczby
Kompleks energetyczny w Turowie odpowiada w końcu za 5 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej i jest istotnym elementem krajowego systemu elektroenergetycznego, który ma wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w Polsce.

W 2020 roku minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie węgla brunatnego w Turowie na kolejne sześć lat, do 2026 roku Plany zakładają natomiast działalność kopalni nawet do 2044 roku.