Jak płacić mniej za gaz? Na rządowych stronach są już wzory oświadczeń

Natalia Gorzelnik
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ustanawiającego wzory oświadczeń. By stać się odbiorcą gazu objętym ochroną taryfową, trzeba będzie je złożyć w ciągu 45 dni od wejścia w życie ustawy ochronie odbiorców gazu.
Celem ustawy o ochronie odbiorców gazu jest zminimalizowanie negatywnych skutków wysokich cen gazu ziemnego. Fot: Marek BAZAK/East News

Ochrona taryfowa

To efekt uchwalonej w czwartek ustawy o ochronie odbiorców gazu, która zakłada zamrożenie w 2022 r. stawek taryf na gaz oraz objęcie ochroną taryfową m.in. szpitali, szkół, żłobków, przedszkoli, domów dziecka, kościołów i związków wyznaniowych, noclegowni czy OSP.

W nowych przepisach przewidziano też ochronę odbiorców gazu ziemnego w budynkach wielolokalowych, którzy nie zawarli indywidualnych umów kompleksowych lub umów zakupu gazu ziemnego z przedsiębiorstwami energetycznymi. Dodatkowo, ustawa wprowadza mechanizm rekompensat dla sprzedawców gazu do odbiorców taryfowych, który ma wyrównać skutki zamrożenia cen dla nowego katalogu odbiorców. Nowymi przepisami zajmie się teraz Senat – przypomina wnp.pl.

Wzrór oświadczeń

Odbiorcy, żeby skorzystać z ochrony, w ciągu 45 dni od wejścia w życie ustawy będą musieli złożyć stosowne oświadczenie. Projektowane rozporządzenie zawiera jego jednolity wzór.

Określenie jednolitych wzorów oświadczeń wzoru oświadczeń przyspieszy uzyskanie ochrony taryfowej przez odbiorców gazu ziemnego w budynkach wielolokalowych oraz podmiotów realizujących zadania z zakresu użyteczności publicznej. Tym samym, działanie to przyspieszy proces minimalizowania negatywnych skutków wysokich cen gazu ziemnego na rynku, zwiększając ochronę odbiorców gazu ziemnego dotkniętych drastycznymi cenami błękitnego surowca.

W oświadczeniu trzeba będzie określić czy jest się podmiotem zarządzającym podmiotami wielolokalowymi lub realizującym zadania z zakresu użyteczności publicznej. Dodatkowo trzeba będzie też podać, jaka część gazu zużywana jest na cele objęte ochroną taryfową oraz wyłączonego spod administracyjnej kontroli cen - przypomina money.pl

Określenie szacowanej części paliwa gazowego zużywanego na cele objęte ochroną taryfową dotyczy zarówno odbiorców w gospodarstwach domowych w lokalach mieszkalnych, jak również podmiotów realizujących zadania z zakresu użyteczności publicznej funkcjonujących w budynkach wielolokalowych (np. przedszkole we wspólnocie mieszkaniowej).

Celem wskazanego uregulowania jest zagwarantowanie tym odbiorcom instrumentów pozwalających na rzeczywiste rozliczanie się za paliwa gazowe, wykorzystywane w związku z działalnością pożytku publicznego, po cenach taryfowych.

Ustawa gazowa

Nowe rozwiązania potwierdziła na wtorkowej konferencji minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. – Dzisiaj na Radzie Ministrów przyjęliśmy korzystne rozwiązanie dla Polaków - po wejściu w życie tej ustawy automatycznie każda spółdzielnia i wspólnota mieszkaniowa będzie objęta taryfą gazową z wyrównaniem od 1 stycznia – podkreślała. Na rekompensaty dla sprzedawców gazu przeznaczonych zostanie 10 miliardów złotych. Ich źródłem ma być fundusz covidowy oraz środki uzyskane ze sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
Czytaj także: Rząd ujawnił projekt ustawy gazowej. Ucieszy osoby na jednoosobowej działalności