Najdroższy samolot świata wylądował w Polsce. Nagranie podbija sieć

Katarzyna Florencka
06 września 2022, 17:14 • 1 minuta czytania
Nie lada gratkę mieli w ubiegłym tygodniu miłośnicy awiacji, którzy dali radę dotrzeć na Pomorze. Na gdańskim lotnisku wylądował wówczas najdroższy samolot świata: amerykański bombowiec Northrop B-2 Spirit. Jego wizytę uchwycił na nagraniu jeden z użytkowników TikToka.
Do Polski zawitał amerykański bombowiec Northrop B-2 Spirit Fot. USGov Military-Air Force / Wikimedia Commons
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Najdroższy samolot świata w Polsce

Gdańszczanie mieli okazję podziwiać jedną z najbardziej niezwykłych maszyn lotniczych na świecie. Northrop B-2 Spirit, który wylądował na pomorskim lotnisku, to jeden z zaledwie 21 egzemplarzy bombowca zbudowanego w latach 80. XX w. na zamówienie amerykańskich sił powietrznych.

Pierwotnie Stany Zjednoczone planowały zakup 132 maszyn tego typu, jednak w wyniku zakończenia Zimnej Wojny zrezygnowały z tych planów — produkcja B-2 Spirit zakończyła się więc ponad trzy dekady temu. W 2008 roku jedna z tych cennych maszyn została zniszczona przy starcie z bazy wojskowej Guam.

Nie są znane oficjalne koszty zbudowania słynnych maszyn, jednak powszechnie przyjmuje się, że Northrop B-2 Spirit to najdroższy samolot w historii. Według szacunków ekspertów całkowity koszt stworzenia jednego egzemplarza waha się pomiędzy 1,5 mld dol. a 2,2 mld dol. Dla porównania: koszt 48 kupionych przez Polskę samolotów F-16 wyniósł 3,5 mld dolarów.

Samolot Northrop B-2 Spirit

Northrop B-2 Spirit może zabierać na pokład trzech członków załogi oraz niemal 23 tony uzbrojenia — to aż 16 bomb termojądrowych lub 80 bomb konwencjonalnych. Samolot te może być tankowany w powietrzu, dzięki czemu jeden jego lot może trwać ponad 48 godzin.

Największą uwagę zwraca jednak inna jego cecha: armia USA potrzebowała w czasach Zimnej Wojny bombowca strategicznego "Stealth", przez co został on zbudowany w taki sposób, aby był bardzo trudno wykrywalny dla radarów.

Jak pisze serwis Komputer Świat, efekt ten osiągnięto dzięki połączeniu kilku cech. Charakterystyczny płaski kształt samolotu to tzw. latające skrzydło, czyli zabudowa kadłuba z płynnym przejściem do skrzydeł, bez sekcji ogonowej. Jego silniki umieszczone są we wnętrzu kadłuba od górnej strony, zaś całość konstrukcji pokryta jest specjalnym lakierem, który pochłania fale radiowe.

Warto zaznaczyć jednak, że B-2 Spirit nie jest zupełnie niewykrywalny dla radarów. Celem wszystkich inżynierskich trików było stworzenie maszyny, która będzie w stanie radary zmylić: ponieważ jej sygnał jest na tych urządzeniach bardzo słaby, potencjalny przeciwnik nie jest w stanie bez żadnych wątpliwości stwierdzić, że nie widzi na swoim ekranie różnego rodzaju zakłóceń, lecących stad ptaków czy mniejszych — i mniej niebezpiecznych — samolotów.

Czytaj także: https://innpoland.pl/178906,an-225-mrija-ukraincy-odbuduja-marzenie