Myślisz, że Getin Bank i Getin Noble Bank to to samo? Zobacz, co je różni
- Niektórym Polakom wydaje się, że Getin Bank i Getin Noble Bank są tym samym bankiem
- W rzeczywistości Getin Bank to marka bankowości należąca do Getin Noble Banku S.A.
- Właścicielem obu jest Leszek Czarnecki, przedsiębiorca i doktor nauk ekonomicznych
- W związku ze złą sytuacją finansową Getin Noble Bank przechodzi restrukturyzację
- Ostatecznie jego działalność zostanie przeniesiona do VeloBanku
Czy Getin Bank i Getin Noble Bank to ten sam bank?
Jak możemy przeczytać na stronie Getin Banku, jest on marką bankowości detalicznej. Bankowość detaliczna jest skierowana do klientów indywidualnych (fizycznych), segmentu małych i średnich firm, samorządów, wspólnot mieszkaniowych i dużych korporacji. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych
Getin Noble Banku S.A. jest z kolei jest jednym z największych banków Polski z większościowym polskim kapitałem. Getin Bank jest zatem marką Getin Noble Banku, zajmującą się bankowością detaliczną. Obok niej w jego skład wchodzą także Noble - Bankowość Osobista (bankowość osobista) i Noble Bank (bankowość private banking).
Czytaj także: Znany miliarder łączy swoje biznesy w jeden duży bank. Idea i Getin pod wspólnym szyldem
Getin Noble Bank na swojej stronie informuje, że kieruje ofertę do klientów indywidualnych, segmentu małych i średnich firm, samorządów oraz wspólnot mieszkaniowych. Należą do dziesięciu największych w Polsce banków pod względem sumy bilansowej. Getin Bank to marka należąca do Getin Noble Banku S.A. Właścicielem obu jest Leszek Czarnecki – przedsiębiorca, inżynier i doktor nauk ekonomicznych.
Zamknięcie Getin Noble Banku
W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Taka decyzja została podjęta przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Klienci nie stracili jednak dostępu do pieniędzy, a usługi banku wciąż działają.
Funkcjonują jego placówki i działają wydane przez bank karty, bankomaty, bankowość elektroniczna oraz mobilna.
Dla klientów GNB nic się nie zmienia. Wszyscy klienci są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, mają nieprzerwany dostęp do wszystkich swoich środków pieniężnych. Dotyczy to wszystkich osób i podmiotów, które na dzień 30 września 2022 r. (piątek) są klientami GNB, w tym klientów firmowych, z sektora publicznego, a także klientów bankowości osobistej i private banking.
Decyzję podjęto 30 września. Powodem była zła sytuacja finansowa banku kontrolowanego i ryzyko jego upadku. Finalnie działalność Getin Noble Banku zostanie przeniesiona do innego, którego nazwą będzie VeloBank.
Jednak do 3 października jego działalność przeniesiono do pomostowego Banku BFG. Jego właścicielami są właścicielami BFG oraz System Ochrony Banków Komercyjnych. Dzięki gwarancji BFP klienci Getin Noble Banku są chronieni przed utratą swoich pieniędzy.
Czytaj także: https://innpoland.pl/179206,upadlosc-open-finance