Kuchenka zabierze ci dopłatę. Ale jest szansa na pieniądze, jeśli gazem ogrzewasz dom

Natalia Bartnik
02 grudnia 2022, 08:57 • 1 minuta czytania
Jeszcze dziś Sejm ma zdecydować o pomocy dla osób, które używają gazu do podgrzewania wody, gotowania albo ogrzewania. Niestety dodatki, które się pojawią, nie trafią do wszystkich.
Dopłata przydałaby się również tym, którzy gazu używają do podgrzewania wody Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dopłaty do rachunków za gaz

Sejm zdecyduje o pomocy dla osób, które używają gazu do podgrzewania wody, gotowania albo ogrzewania. Choć cena gazu ma zostać zamrożona, to rachunki i tak wzrosną ze względu na VAT. Ma wrócić na poziomie 23 proc. A na rządową pomoc finansową nie każdy może liczyć.

Kto dostanie dopłatę do rachunku za gaz?

Zgodnie z rządowym projektem ustawy dodatki gazowe zrekompensują wysokie ceny niebieskiego paliwa.

Zła wiadomość jest taka, że wsparcie finansowe otrzymają tylko te gospodarstwa domowe, które korzystają z gazu, aby ogrzać dom. Jest jednak jeszcze jeden warunek: w danej rodzinie dochód na osobę nie może przekroczyć 1500 zł w skali miesiąca lub 2100 zł, jeśli ktoś mieszka samemu.

Jakie warunki muszą być spełnione, by otrzymać zwrot VAT-u? Gospodarstwu domowemu zostaną przyznane pieniądze, jeśli używany w nim piec na gaz został zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków CEEB.

Kto będzie wypłacał świadczenie?

Za wypłatę tej formy wsparcia finansowego będą odpowiedzialne urzędy gmin. Obecnie zajmują się również rozpatrywaniem złożonych wniosków o przyznanie dodatku na węgiel, pelet, drewno, gaz LPG albo olej opałowy. Od 1 grudnia także w ich gestii będzie rozpatrywanie wniosków o dodatek na prąd.

Wyższe rachunki w 2023 r.

W Polsce gaz ziemny wykorzystuje ok. 7 mln gospodarstw domowych, jak podał "Fakt". Z rządowych prognoz wynika, że rekompensatę za wyższy VAT dostanie jedynie 300 tys. gospodarstw domowych. Mniej więcej tyle korzysta z ogrzewania gazowego, a jednocześnie ma dochody, które nie przekraczają wyznaczonego limitu.

Niestety rząd nie planuje rozszerzenia wsparcia na gospodarstwa domowe, w których gazu używa się do gotowania i podgrzewania wody. Czytaj także: Zima zmroziła Polskę. Sprawdzamy, czy starczy nam gazu na ogrzanie się

Czy zamrożenie cen gazu to dobry pomysł?

O tym, że rząd chce zamrozić ceny gazu, pisaliśmy w innym artykule w INNPoland. W rozmowie z "SuperBiznesem" Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan, skomentował pomysł rządu.

Z punktu widzenia społecznego pomoc najbiedniejszym jest istotnym elementem odpowiedzialnej gospodarki. Przy czym działania podejmowane przez rząd powinny być znacznie bardziej ukierunkowane na te grupy społeczne. Tymczasem rząd w swoich działaniach nie widzi takiej potrzeby.Mariusz Zielonka ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan

Antoni Kołek, ekspert Instytutu Emerytalnego, zgodził się z Zielonką. Dodał również, że plan darmowego gazu czy prądu powinien być skierowany głównie do grup najuboższych.

Czytaj także: https://innpoland.pl/187489,maksymalna-cena-gazu-opinia-rzadu