Nadchodzą zmiany w rozliczaniu podatków. Będziemy mogli przekazać więcej pieniędzy
- Od 1 stycznia 2023 r. na wybraną organizację pożytku publicznego będzie można przekazać 1,5 proc. podatku dochodowego zamiast 1 proc.
- Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie
- Podwyżka ta ma uchronić OPP przed negatywnymi efektami Polskiego Ładu
1,5 proc. podatku dla OPP
Po 20 latach funkcjonowania mechanizmu przekazywania 1 proc. podatku dochodowego na wybraną organizację pożytku publicznego zostaną wprowadzone w nim ogromnie zmiany. Od 1 stycznia 2023 r. dotychczasowy 1 proc. podatku wzrośnie i zmieni się w 1,5 proc.
W ramach przygotowań do tej zmiany Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie projekt rozporządzenia upoważniającego organ Krajowej Administracji Skarbowej do przekazywania 1,5 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Podwyższenie darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego zostało uchwalone w czerwcu tego roku, podczas wielkiego "naprawiania" negatywnych efektów Polskiego Ładu. Rząd dopiero poniewczasie zorientował się bowiem, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku w ramach podatkowej rewolucji przełoży się na mniejsze wpływy dla zależnych od 1 procenta organizacji pożytku publicznego. Potencjalni darczyńcy albo podatku nie zapłacą w ogóle, albo zapłacą mniejszy.
Pierwotnie premier Mateusz Morawiecki zapowiadał rekompensatę dla organizacji, które miałyby dostać z 1 proc. mniej pieniędzy niż do tej pory. Pieniądze miałyby pochodzić z części podatku dochodowego otrzymywanego przez budżet państwa, a projekt ustawy przewidywał dwa sposoby ich podziału pomiędzy poszczególne organizacje:
- przez algorytm – pieniądze zostałyby podzielone w takiej proporcji, w jakiej OPP uczestniczą w podziale wpływów z 1 proc.;
- przez otwarty konkurs ofert.
Taki mechanizm podziału budził jednak wątpliwości co do jego konstytucyjności. Ostatecznie więc z rekompensat zrezygnowano, zamiast tego decydując się na podwyższenie do 1,5 proc. przekazywanej kwoty.
1 proc. podatku
Możliwość przekazywania 1 proc. podatku dochodowego na OPP istnieje od 2003 r. W pierwszym roku jego funkcjonowania z możliwości przekazania części swojego podatku skorzystało jedynie 80 tys. osób. Wysokość przekazanych organizacjom pożytku publicznego środków sięgnęła 10,4 mln złotych.
W 2022 r. z tej możliwości skorzystało aż 15,9 mln podatników (o 0,6 mln więcej osób niż rok wcześniej), a OPP otrzymały łącznie ponad 1,1 mld zł.
W wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych za dany rok podatkowy w roku następnym uwzględnia się organizacje pożytku publicznego, które w terminie spełniły obowiązek sprawozdawczy i w stosunku do których nie została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego informacja o otwarciu likwidacji lub ogłoszenia upadłości.
Wykaz jest tworzony na dzień 30 listopada danego roku podatkowego. Publikuje się go natomiast do 15 grudnia.