Świat nie ufa TikTokowi, a Polska? Rząd zdradził, czy będzie blokada

Natalia Bartnik
27 grudnia 2022, 19:33 • 1 minuta czytania
Coraz częściej pojawiają się informacje o tym, że TikTok może zostać zablokowany, m.in. w Stanach Zjednoczonych. Przyczyną takich rozważań ma być podejrzenie, że aplikacja może być zagrożeniem dla kraju. Jakie zdanie na ten temat jest w Polsce?
Czy w Polsce TikTok zostanie zablokowany? Fot. Liu Jie/Xinhua News/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Czy w Polsce TikTok będzie zablokowany?

W Stanach Zjednoczonych od długiego czasu dyskutuje się o zablokowaniu TikToka ze względu na bezpieczeństwo państwa. Indie oraz Tajwan prawdopodobnie już to zrobiły. A jak zachowa się Polska? Polska Agencja Prasowa zapytała o to wiceministra Janusza Cieszyńskiego, pełnomocnika rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.

Ta decyzja nie ma wymiaru technologicznego, tylko stricte polityczny. Ośrodkiem decyzyjnym nie jest więc resort cyfryzacji. Jednak nie sądzę, żeby komuś chodziło po głowie blokowanie w Polsce TikToka.Janusz Cieszyńskiwiceminister, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa

Czytaj także: USA rozpoczyna śledztwo ws. Tiktoka. Chodzi o zdrowie psychiczne młodzieży

Cieszyński dodał, że to wiarygodność jest najważniejsza, jeśli chodzi o cyfrowe usługi publiczne. Z tego powodu absolutnie nie należy ukrywać przesłanek politycznych pod maską merytorycznych. Gazeta zapytała również o to, czy TikToka można uważać za aplikację bezpieczną. Okazało się, że trwają analizy, które mają to ustalić, i to nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Badania nad TikTokiem, które miałyby zastosowanie także w przypadku innych platform, mają porównać rozwiązania zastosowane w aplikacji z tymi, jakich użyły inny podmioty na rynku. Jak podkreślił Cieszyński, każdy z nich powinien być traktowany tak samo.

Czy USA zablokuje TikToka?

Ponieważ TikTok może "zagrażać bezpieczeństwu Państwa", Stany Zjednoczone rozważają jego zablokowanie. Przygotowano już nawet projekt ustawy, które uregulowałaby tę kwestię, o czym pisaliśmy w innym artykule w INNpoland.

Dokument został przedstawiony przez: dwóch reprezentantów partii republikańskiej, dwóch przedstawicieli partii demokratycznej oraz członka senackiej komisji ds. wywiadu Marco Rubio. Powyższe ograniczenie dotyczyłoby również spółkę matkę TikToka, ByteDance.

"Nie ma sensu marnować więcej czasu na nieistotne negocjacje z kontrolowaną przez Komunistyczną Partię Chin firmę. Przyszedł czas na zablokowanie kontrolowanego przez Pekin TikToka raz na zawsze" – powiedział senator Rubio, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

Propozycję, a może raczej żądanie, zablokowania TikToka skomentowała rzeczniczka prasowa portalu w Stanach Zjedonocznych Hilary McQuaide, którą również cytuje "Gazeta Wyborcza".

To niepokojące, że zamiast motywować administrację, aby przeprowadziła własny audyt bezpieczeństwa TikToka, niektórzy członkowie Kongresu zdecydowali się na politycznie motywowany zakaz, który w żaden sposób nie zwiększy bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.Hilary McQuaiderzeczniczka prasowa TikToka w USA
Czytaj także: https://innpoland.pl/187060,czym-jest-dsa-o-co-chodzi-z-nowa-europejska-ustawa-wyjasniamy