Rewolucja za sterami Netflixa, szef odchodzi. Tak tłumaczy swoją decyzję
- Reed Hastings, współzałożyciel i CEO Netflixa, odchodzi
- Pozostanie jednak w radzie nadzorczej platformy streamingowej
- Jego odejście zbiegło się w czasie z ujawnieniem wyników Netflixa za IV kwartał 2022 r.
Szef Netflixa odchodzi. Kto przejmie stery platformy?
Kończy się pewna era dla jednej z najbardziej popularnych platform streamingowych. Współzałożyciel i szef Netflixa Reed Hastings ogłosił, że odchodzi ze stanowiska.
Hastings poinformował, że nadszedł "odpowiedni czas" na zmiany w kierownictwie firmy. Były CEO będzie w dalszym ciągu zasiadał w radzie nadzorczej Netflixa. Jednak chce poświęcić więcej uwagi innym zadaniom np. "działalności charytatywnej".
Nowymi szefami Netflixa zostali Greg Peters, dotychczasowy dyrektor operacyjny, i Ted Sarandos, który zarządzał ofertą programową. "Jestem pewny ich przywództwa" – napisał Hastings na Twitterze.
Zmiany mają być przeprowadzone "ze skutkiem natychmiastowym". Hastings przekonuje, że były "przygotowywane przez wiele lat".
Kim jest Reed Hastings?
Reed Hastings urodził się w 1960 r. W 1983 r. ukończył Bowdoin College z tytułem licencjata matematyki. W 1998 r. uzyskał tytuł magistra informatyki na Uniwersytecie Stanforda.
Jego kariera nabrała tempa w latach 90. - w 1997 r. Hastings założył Netflixa. Na początku firma udostępniała swoim subskrybentom filmy na płytach DVD. W 2007 r. utworzono platformę streamingową, która zrewolucjonizowała rynek telewizyjny i filmowy. Z szacunków "Forbesa" wynika, że Hastings posiada majątek rzędu około 3,3 mld dolarów.
Netflix ujawnił najnowsze wyniki
Odejście Hastingsa zbiegło się w czasie z ujawnieniem wyników Netflixa za IV kwartał 2022 r. Poziom zysków giganta okazał się niższy, niż prognozowali eksperci.
Zysk Netfliksa na akcję wyniósł 12 centów, a rynek szacował go na 45 centów. Przychody osiągnęły poziom 7,85 mld dolarów. Konsensus zakładał 7,84 mld dolarów.
W ostatnim czasie Netflix mierzył się z trudną sytuacją – tempo wzrostu liczby nowych abonentów spadło. Jednak w IV kwartale gigantowi udało się poprawić wynik. Z prognoz wynikało, że pozyska 4,5 mln nowych klientów, ale z ostatecznego raportu wynika, że platforma pozyskała 7,66 mln abonentów. Obecnie z Netflixa korzysta ponad 220 mln osób w ponad 190 krajach.
Netflix szuka nietypowych pracowników i otwiera centrum logistyczne w Polsce
W ostatnim czasie o Netflixie było głośno za sprawą zaskakującej oferty pracy. Platforma streamingowa szuka personelu pokładowego do swoich prywatnych odrzutowców. Pensja ma opiewać na ponad 1 mln zł rocznie.
Mimo zeszłorocznych problemów i zwolnienia kilkuset osób Netflix postanowił stworzyć nowe centrum inżynieryjne. Wybór padł na Warszawę, ponieważ, jak przekonuje platforma, w Polsce jest wielu "świetnych specjalistów". Obecnie serwis prowadzi rekrutację na inżynierów oprogramowania aplikacji biznesowych.