Koniec prawdziwej legendy lotnictwa. Z taśmy zjechał ostatni w historii jumbo jet
- 31 stycznia 2023 r. odbyła się uroczystość, podczas której oddano do użytku ostatniego Boeinga 747: frachtowca 747-8F
- Budowa Jumbo jeta zakończyła się 54 lata po dziewiczym locie modelu z 1969 r.
- Lombardi, historyk The Boeing Company, uważa, że te modele będą latały jeszcze w 2069 r.
Ostatni Boeing 747
Zakończyła się budowa ostatniego samolotu Boeing 747, a właściwie frachtowca 747-8F. Oddano go do użytku 31 stycznia 2023 r. podczas ceremonii dostawy w Boeing Future of Flight Museum w Everett w stanie Waszyngton. Amerykański koncern lotniczy The Boeing Company (TBC) opublikował wiadomość na swojej stronie internetowej.
Razem z nią pojawiło się wideo z zapowiedzią wydarzenia. Historyk TBC Michael Lombardi zapewniał na nim, że "mamy do czynienia z jednym z najważniejszych samolotów w historii". Ma latać jeszcze w 2069 r., w setną rocznicę lotu pierwszego jumbo jeta (1969 r.). Ostatni egzemplarz ma numer 1754.
Ten samolot zdemokratyzował loty ze względu na swój rozmiar, swój zasięg, swoją oszczędność. (...) Każdego dnia ludzie z całego świata będą mogli kupować bilety i latać 747. (...) Jest doskonałym symbolem ludzkości, tego, co może ona osiągnąć.
Czytaj także: Na tę wiadomość czekali polscy turyści. Ryanair wraca na duże lotnisko
"Patronem" modelu jest Joe Sutter, naczelny inżynier, który był odpowiedzialny za jego budowę. "Ojciec 747" zmarł w 2016 r., a jego pamięć uczczono zamieszczając wizerunek mężczyzny na samolocie.
Podczas uroczystości przemawiał m.in. Stanley A. Deal, CEO oddziału Boeing Commercial Airplanes.
Nie zamykamy tej książki. To zaledwie rozdział. Mamy kolejny dla 747. Ten samolot będzie używany przez dziesięciolecia, obiecuję wam to.
Niezwykły manewr Boeinga podczas targów FIA 2022
O Boeingu było głośno również w 2022 podczas międzynarodowych targów lotniczych Farnborough International Airshow 2022. Samolot wykonał wóczas niesamowity manewr, który został utrwalony na nagraniu. Warto dodać, że podczas pokazów na pokładzie samolotu nie znajdują się nigdy pasażerowie ani bagaże.
Pisaliśmy o tym w innym artykule w INNPoland. Model 777-9 tuż po starcie leciał niemal pionowo. Jest to o tyle ogromnym wyczynem, że dokonał go samolot pasażerski. Jest to wariant 777X z linii dwusilnikowych szerokokadłubowych samolotów, jego długość wynosi 75 m. Może pomieścić 426 pasażerów, a maksymalny zasięg modelu to 13 500 km. Jego pierwsze dostawy są zaplanowane na 2025 r.
Wydarzenie w Wielkiej Brytanii było doskonałą okazją dla producentów samolotów oraz innych statków powietrznych do zaprezentowania ich możliwości. Dotyczą zarówno sektora cywilnego, jak i wojskowego. Targi odbywają się w cyklu dwuletnim w latach parzystych, zawsze w połowie lipca. Kolejne odbędą się w 2024 r.