Agencja kosmiczna odkryła nową Ziemię. Na tej planecie może istnieć życie
- The Max-Planck-Institut für Astronomie odkrył egzoplanetę Wolf 1069 b
- Planeta jest pod kilkoma względami podobna do Ziemi
- Warunki na planecie pozwalają na istnienie życia
Nowa planeta Wolf 1069 b
3 lutego 2023 r. niemiecki Instytut Astronomii im. Maxa Plancka (MPIA) poinformował o odkryciu nowej egzoplanety. (Egzoplaneta znajduje się poza Układem Słonecznym i krąży wokół gwiazdy innej niż Słońce). Zespołem astronomów, który dokonał odkrycia, kieruje dr Diana Kossakowski. Jest ona też główną autorką artykułu opublikowanego w czasopiśmie "Astronomy&Astrophysics".
Kiedy przeanalizowaliśmy dane gwiazdy Wolf 1069, odkryliśmy wyraźny sygnał o niskiej amplitudzie czegoś, co wydaje się być planetą o masie zbliżonej do Ziemi. Obiega gwiazdę w ciągu 15,6 dni w odległości odpowiadającej jednej piętnastej odległości między Ziemią a Słońcem.
Planeta Wolf 1069 b krąży wokół odkrytego już wcześniej czerwonego karła (gwiazdy) Wolf 1069. Pełne okrążenie gwiazdy zajmuje jej 15,6 dnia. Ciała niebieskie są do siebie zwrócone zawsze tymi samymi stronami. Tak więc na jednej połowie Wolfa 1069 b ciągle panuje dzień, a na drugiej noc.
Na Wolfie 1069 b może istnieć życie
Ponadto Wolf 1069 b ma masę zbliżoną do Ziemi i najprawdopodobniej jest planetą skalistą. Odległość między nią a karłem jest odpowiednia, by na planecie występowała woda w stanie ciekłym.
Zebrane przez zespół Kossakowski dane sugerują, że Wolf otrzymuje tylko ok. 65 proc. promieniowania, jakie Ziemia otrzymuje od Słońca. Może też mieć atmosferę, a z symulacji komputerowych wynika, że na "dziennej" stronie gwiazdy jest ok. 13 stopni Celsjusza. Wszystko to oznacza, że na Wolfie 1069 b może istnieć życie.
Czytaj także: Największa rakieta NASA wystartowała. Może przyspieszyć przeprowadzkę na Księżyc
Planeta odkryta przez NASA
W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o odkryciu NASA. Okazało się, że jest jeszcze inna egzoplaneta, na której może istnieć życie. TOI 700 e okrąża swoją orbitę w miesiąc i potencjalnie spełnia warunki potrzebne do rozwoju życia.
Przyjęto, że jego skalista powierzchnia to ok. 95 proc. powierzchni Ziemi. NASA ustaliła, że TOI 700 e orbituje w ekosferze. Jest to strefa wokół gwiazdy, a na planetach w jej obrębie mogą panować warunki, które umożliwiają istnienie organizmów żywych. Są nimi np. odpowiednia temperatura albo woda w stanie ciekłym.
Nazwa egzoplanety pochodzi od gwiazdy TOI 700, wokół której orbituje razem z trzema innymi ciałami niebieskimi: TOI 700 b, TOI 700 c i TOI 700 d. "Gdyby gwiazda była odrobinę bliżej – albo jeśli planeta byłaby trochę większa – zapewne dalibyśmy radę namierzyć TOI 700 e już w pierwszym roku badań TESS" – stwierdził Ben Hord z NASA Goddard Space Flight Center. Jego wypowiedź zacytował CBS News.
Czytaj także: https://innpoland.pl/189740,amerykanie-odnotowali-nowe-przypadki-ufo-raport-odnotowuje-510-wizyt