"Narkotyki w cukierkach". Ograniczenie sprzedaży energetyków o krok bliżej

Natalia Bartnik
13 lutego 2023, 07:53 • 1 minuta czytania
"Narkotyk opakowany w cukierek". Zdaniem ministra sportu Kamila Bortniczuka tym są energetyki i dlatego należy ograniczyć ich sprzedaż oraz promocję. Projekt zakazu trafił już do Sejmu.
Projekt zakazu sprzedaży napojów energetycznych trafił do Sejmu Fot. Pawel Wodzynski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Zakaz sprzedaży energetyków

8 lutego w Sejmie został złożony projekt ustawy dotyczącej napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (energetyków). Jak podaje Polska Agencja Prasowa, zakazana miałaby być ich sprzedaż: osobom poniżej 18 lat; w szkołach i innych jednostkach oświatowych; w automatach.

Zakaz reklamy i promocji napojów energetycznych

Projekt przewiduje również zakaz reklamy energetyków m.in. w telewizji, radiu, teatrze w godz. 6.00-20.00. Ponadto byłaby zabroniona:

Zakaz dotyczyłby również reklam i promocji, w których:

Wyjątkami byłyby reklamy organizatora podczas imprez sportu wyczynowego lub profesjonalnego.

Czym jest energetyk?

W dokumencie podano, że napój energetyczny to napój z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Jest środkiem spożywczym, który ujęto w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług oraz w którego "składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie".

Kara za złamanie przepisów

W projekcie ustawy czytamy, że za złamanie ograniczeń dotyczących reklamy napojów energetycznych ma grozić grzywna od 10 tys. do 500 tys. zł lub kara ograniczenia wolności bądź obie te kary łącznie.

Czytaj także: Czym zastąpić jajka? Jest kilka opcji, by uniknąć drożyzny

Dlaczego sprzedaż i reklama energetyków miałaby być ograniczona?

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk stwierdził, że napój energetyczny jest jak "narkotyk zapakowany w cukierek". W zeszłotygodniowej rozmowie z RMF FM powiedział również, że "litrowym opakowaniu takiego napoju znajduje się tyle kofeiny, co w sześciu lub ośmiu filiżankach kawy, w zależności od wielkości filiżanki".

W projekcie podano także, że u młodzieży spożywającej napoje energetyzujące występują powikłania sercowo-naczyniowe oraz zaburzenia układu krążenia:

Mąka ze świerszczy

W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o produkcie, który niedawno zatwierdziła Komisja Europejska. Na rynku pojawią się więc ciasta, chleby czy pizza zrobione z mąki ze świerszczy. Jak poinformowała "Rzeczpospolita", Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ocenił, że składnik jest "bezpieczny dla konsumentów w proponowanych przez firmę warunkach i poziomach stosowania". Tą firmą jest Cricket One Company, która otrzymała zezwolenie na 5 lat.

Czytaj także: https://innpoland.pl/190790,cena-masla-wedlug-glapinskiego-ile-kosztuje-naprawde