To możemy zyskać dzięki wizycie Bidena. Duda wprost o "wielkim sygnale"
- Zdaniem Andrzeja Dudy i Marcina Przydacza jest szansa na kolejne inwestycje w Polsce
- Do naszego państwa ma przekonać inwestorów wizyta Joe Bidena, która ich zdaniem dowodzi, że Polska jest stabilnym państwem
- Stopa inwestycji publicznych i prywatnych w Polsce odbiega od założeń, które postawił sobie rząd kilka lat temu
Joe Biden w Warszawie. Duda o szansach na inwestycje
Prezydent USA Joe Biden zaskoczył cały świat wizytą w Kijowie. Spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i odwiedził mauzoleum ofiar wojny z Rosją, a w tle rozbrzmiewały syreny oznaczające alarm przeciwlotniczy.
Po tej niezapowiedzianej podróży do kraju ogarniętego wojną Biden pojawił się w Warszawie, gdzie już zgodnie z planem, spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. W Pałacu Prezydenckim odbyły się polsko-amerykańskie rozmowy plenarne, w trakcie których padły ważne słowa.
Poza kwestiami bezpieczeństwa i solidarności z walczącą Ukrainą Duda zwrócił uwagę także na skutki, jakie może przynieść wizyta Bidena w Polsce.
To także jest wielki sygnał dla światowych i amerykańskich inwestorów, ta obecność Pana Prezydenta, to wystąpienie Pana Prezydenta, że Polska jest bezpieczna, że jest to kraj, do którego można spokojnie przybywać z drugiej strony globu.
Jak tłumaczył, z uwagi na bliskie sąsiedztwo Ukrainy "niektórym może się wydawać, że tutaj może też jest niebezpiecznie". Jednak podkreślił, że jest odwrotnie "dzięki obecności armii Stanów Zjednoczonych, dzięki obecności wojsk państw NATO, dzięki także i naszym staraniom we wzmacnianie bezpieczeństwa Polski, zdolności obronnych Polski".
W podobnym tonie wypowiadał się Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta, na antenie Polsat News.
– Sam fakt, że prezydent Biden przyjeżdża i to z Warszawy mówi to swoje wystąpienie, pokazuje, że Polska jest stuprocentowo bezpiecznym krajem. To też jest sygnał dla potencjalnych inwestorów w Polsce. Dla wielu być może gdzieś daleko za oceanem ta Polska, Europa Środkowa, Europa Wschodnia, może się czasem mylić. To, że tutaj prezydent Biden mówi do tłumów Polaków i ukraińskich uchodźców pokazuje, że wierzą w absolutną stabilność – stwierdził Przydacz.
W te branże Amerykanie inwestują najmocniej
Amerykanie to druga najważniejsza grupa inwestorów zagranicznych po przedsiębiorstwach niemieckich. Główna ekonomistka AmCham dr hab. Eliza Przeździecka przekazała PAP, że wartość inwestycji przedsiębiorstw amerykańskich w Polsce wynosi już 26 mld dolarów i stanowi 12 proc. wszystkich zagranicznych inwestycji w naszym kraju.
Ekspertka wskazała, że w ostatnich latach Amerykanie stawiają w Polsce zwłaszcza na energetykę, logistykę i IT. – Wiele przedsięwzięć finansowanych jest z wypracowanych zysków – dzięki reinwestycjom rozwijają się m.in. centra usług wspólnych, np. 3M, Citi, McKinsey, Gates i wiele innych – wyliczała.
Ekonomistka przypomniała, że Polska przejęła wszystkie projekty inwestycyjne USA zlokalizowane w Europie Środkowej i Wschodniej – to m.in. produkcja metali czy żywności. AmCham wskazuje, że w gronie największych inwestorów amerykańskich w Polsce są tacy giganci jak m.in. Warner Bros. Discovery Inc, Amazon. Com Inc, Procter & Gamble Co czy Pepsico Inc.
Polska musi dalej stawiać na inwestycje
Mimo mocnego zaangażowania USA inwestycje publiczne i prywatne realizowane w Polsce w ostatnich latach pozostawiają wiele do życzenia. Jak podaje Businessinsider.pl, stopa inwestycji, czyli ich wartości względem PKB, oscyluje wokół zaledwie 17 proc. w ostatnich kwartałach, co zdecydowanie odbiega od celów, które stawiał rząd (wzrost do 22-35 proc.).
O tym, że położenie geograficzne może być kuszące dla innych inwestorów, mówiła też Olha Zadorozhna, ekonomistka z Akademii Leona Koźmińskiego.
– Bliskość Ukrainy pod kątem logistycznego wsparcia podczas wojny oraz wciąż atrakcyjne koszty lokalne pozycjonują Polskę jako naturalną lokalizację do inwestycji w różnego rodzaju zakłady przemysłowe i serwisowe, nie tylko w branży zbrojeniowej, ale też w branżach krytycznych dla procesu odbudowy Ukrainy, czyli w infrastrukturze publicznej i prywatnej, energetycznej, transportowej oraz medycznej – zaznaczyła ekspertka, cytowana przez Businessinsider.pl.