17 tysięcy Polaków dostało za mało z ZUS-u. Wiemy, jak do tego doszło
- W ciągu sześciu lat ZUS wydał ponad 17 tysięcy błędnie wydanych decyzji o rentach i emeryturach
- Winni za to mają być nie tylko pracownicy ZUS-u, ale też seniorzy
- Na skutek błędu świadczenia były zaniżone
Tysiące zaniżonych emerytur
Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Lidia Burzyńska oświadczyła, że do jej biura poselskiego regularnie zgłaszają się seniorzy. W tej samej sprawie: dostawali zaniżone emerytury lub renty. I to przez lata. Napisał o tym "Fakt".
Okazuje się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych popełniał błędy przy wyliczaniu świadczeń. Rząd ujawnił, ile osób dostało mniej pieniędzy niż im się należało.
"W ZUS, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Prezesa ZUS, w latach 2016-2022 ujawniono 17 145 błędnie wydanych decyzji – poinformował wiceminister Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, którego zacytował "Fakt". Dane ujawnił po interpelacji (forma kontroli parlamentarnej) wystosowanej przez parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej.
Czytaj także: Dodatkowe 5 tysięcy złotych miesięcznie dla emeryta. Trzeba spełnić ten warunek
Ile stracili seniorzy?
Liczba wyrównań do wysokości należnego świadczenia była rekordowa. Pracownicy popełnili błąd w 16 008 sprawach. Jednocześnie wiceminister Szwed twierdzi, że pomyłek wcale nie było.
Liczba błędnie wydanych decyzji stanowi 0,038 proc. załatwionych we wskazanym okresie wniosków o świadczenia emerytalno-rentowe. (...) Sprawy, w których doszło do ustalenia nieprawidłowej wysokości świadczenia, nie są rezultatem celowego działania.
Tego, ile seniorzy stracili przez zaniżenia, nie udało się dowiedzieć. Szwed zdradził za to, że za pozostałe mają być odpowiedzialni... oni sami.
Prezes ZUS wyjaśniła, że nieprawidłowe ustalenie wysokości świadczeń emerytalno-rentowych może wynikać zarówno z przyczyn leżących po stronie ZUS, np. na skutek błędnego wprowadzenia do systemu informatycznego okresu zatrudnienia lub osiąganego wynagrodzenia, jak również z przyczyn leżących po stronie świadczeniobiorcy, np. w przypadku celowego wprowadzenia ZUS w błąd przez przedłożenie dowodów, które nie są zgodne ze stanem faktycznym sprawy.
ZUS odmówił emerytury
W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o tym, że panu Wojciechowi odmówiono przyznania emerytury. Odprowadzał składki na fundusz emerytalny, a jednak ZUS postanowił wypłacać mu tylko te pieniądze, które należą mu się ze względu na służbę wojskową. Wpłacanych wcześniej pieniędzy nie może odzyskać.
Czytaj także: https://innpoland.pl/191354,zus-lukasz-podlaski-stracil-rente-mimo-ze-nie-ma-nogi