Sanepid wykrył bakterię w popularnej przekąsce. Sprzedawała ją Biedronka

Maria Glinka
17 czerwca 2023, 12:32 • 1 minuta czytania
Sanepid wykrył poważną wadę w popularnych hamburgerach z Biedronki. W jednej partii pojawiła się bakteria, która może szkodzić zdrowiu. Produkt jest wycofywany ze sklepów, a klienci mogą liczyć na zwrot pieniędzy.
Wadliwy produkt wycofany z Biedronki. Fot. Stanislaw Bielski/Reporter/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Bakteria w hamburgerach z Biedronki

W piątek 16 czerwca Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie przed kolejnym groźnym produktem. Okazuje się, że w partii hamburgerów sprzedawanych w Biedronce wykryto bakterię Listeria monocytogenes.


Wadliwa jest tylko jedna partia produktu. To hamburger wieprzowo–drobiowy (250 g) sprzedawany pod marką Dania Express o numerze 227/V. Na opakowaniu widnieje termin przydatności do spożycia 21.06.2023.

Za produkcję hamburgerów odpowiada Konspol Holding Sp. z.o.o. z Nowego Sącza. Hamburgery zostały wyprodukowane dla Jeronimo Martins Polska S.A., czyli spółki, do której należy Biedronka. GIS poinformował, że Konspol Holding podjął już współpracę z organami Inspekcji Weterynaryjnej, aby wykryć źródło zagrożenia i wycofać hamburgery z rynku. Poza tym poinformował dystrybutora o stwierdzonej wadzie i konieczności natychmiastowego wycofania wyrobu.

Działania w tym zakresie podejmuje też Jeronimo Martins. GIS informuje, że wadliwe hamburgery zniknęły już z centrów dystrybucyjnych i sklepów Biedronka, do których zostały dostarczone.

Klienci mogą odzyskać pieniądze

Firma Konspol Holding zamieściła komunikat na oficjalnej stronie internetowej Biedronki, z którego wynika, że osoby, które kupiły wadliwe hamburgery, są proszone o ich wyrzucenie lub zwrócenie do najbliższego sklepu.

Klienci mogą liczyć na zwrot pieniędzy, pod warunkiem że przyniosą produkt wraz z opakowaniem. Jest to niezbędne do weryfikacji daty przydatności produktu i numeru serii.

Poza tym spółka apeluje o niespożywanie wadliwego wyrobu. Spożycie żywności, która jest zanieczyszczona bakterią Listeria monocytogenes może bowiem prowadzić do choroby zwanej listeriozą. Najbardziej narażone są na nią kobiety w ciąży, osoby starsze, noworodki i pacjenci po przeszczepach i osoby chorujące na nowotwory.

Fala wadliwych przekąsek i leków

W ostatnim czasie pojawia się dość dużo komunikatów ostrzegających przed niebezpiecznymi produktami. Pod koniec maja GIS alarmował, że popularna przekąska – wafle kukurydziane od Good Food Products Sp. z.o.o., może zawierać pestycydy. Te wadliwe produkty również były sprzedawane w Biedronce.

Ostatnie ostrzeżenia pochodzą nie tylko od organów kontrolujących żywność, lecz także wyroby medyczne. Na początku kwietnia Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) wycofał partię leku Vectibix, który jest wykorzystywany w leczeniu raka jelita grubego.

Miesiąc później GIF ostrzegał przed popularnym lekiem przeciwbólowym APAP dla dzieci FORTE w butelce. Wycofano w sumie kilkanaście partii tego preparatu.