InPost zapłacił rekordowy podatek. Brzoska pokazał, co można kupić za te setki milionów
InPost płaci coraz wyższe podatki
InPost zamknął pierwsze półrocze roku podatkowego 2023. Szczegóły ujawnił szef firmy Rafał Brzoska za pośrednictwem portalu LinkedIn.
"InPost płaci większe podatki do budżetu państwa, niż cała branża łącznie" – poinformował prezes Rafał Brzoska. Jak wylicza, w pierwszym półroczu 2023 r. InPost wpłacił 118,6 mln w ramach podatku dochodowego (CIT). To prawie dwa razy więcej niż w analogicznym okresie w 2022 r.
Brzoska wskazuje, że w ubiegłym roku wszystkie firmy kurierskie działające w Polsce zapłaciły CIT w wysokości 180 mln zł, co daje około 90 mln w ciągu pół roku.
"Zawsze podkreślałem, że jako polska firma czujemy się zobowiązani do płacenia podatków w Polsce i systematycznie jesteśmy liderem pod względem płaconych podatków, jeżeli chodzi o branżę logistyczną w naszym kraju" – napisał szef InPostu.
W dalszej wpisu ubolewa nad tym, że "zdecydowana część podmiotów, zwłaszcza zagranicznych, najprawdopodobniej ucieka od opodatkowania w Polsce". Robią to poprzez niedeklarowanie zysku lub deklarowanie go na bardzo niskim poziomie.
To można kupić za podatki, które wpłaca InPost
Brzoska przyznaje, że cieszy się, że InPost płaci podatki w naszym kraju, ponieważ dzięki temu może "wspierać Polaków, polskie szkolnictwo, ochronę zdrowia, rozwój infrastruktury oraz inicjatywy obywateli".
W animacji dołączonej do wpisu Brzoska wskazuje, co można sfinansować za kwotę, którą InPost zapłacił w ramach CIT. Te pieniądze można byłoby przeznaczyć na:
- 215 mieszkań we Wrocławiu,
- 9 mln posiłków szkolnych,
- 295 tys. szkolnych wyprawek,
- 51 300 łóżek szpitalnych,
- 262 km ścieżki rowerowej.
To jednak życzeniowe podejście, bo decyzję o tym, na co idą podatki, ostatecznie i tak podejmują politycy.
InPost rozwija skrzydła na Okęciu
InPost to operator logistyczny sieci Paczkomatów, która pozwala na odbieranie i nadawanie przesyłek przez całą dobę. W kwietniu br, firma informowała, że uruchomiła już 20 tys. Paczkomatów w Polsce. Znajduje się w nich ponad 3 mln skrytek.
Ostatnio InPost wprowadził do oferty nową usługę, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pasażerów samolotów. Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, na Lotnisku Chopina w Warszawie pojawił się Paczkomat w strefie kontroli bagażu, przy przejściu Fast Track E.
Jest to specjalny automat nazywany "Paczkomat dla przedmiotów nielotów". Wystarczy zapakować przedmiot na wyznaczonym stoisku i z pomocą aplikacji InPost Mobile nadać ją do wybranego urządzenia lub pod wskazany adres. Dzięki temu pasażerowie nie musza wyrzucać przedmiotów, które nie zmieściły się np. do bagażu podręcznego.