Ukraińcy w Polsce opanowali trzy województwa. Tu pracują i żyją najchętniej

Adam Bysiek
25 września 2023, 16:17 • 1 minuta czytania
Bezprecedensowa zbrojna agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że od lutego 2022 roku polską granicę przekroczyło ponad 1,5 mln. osób, które uciekły przed wojną. Gros z nich niezwłocznie starało się znaleźć pracę tuż po zaspokojeniu podstawowych potrzeb egzystencjalnych. Statystycznie najwięcej Ukraińców podjęło pracę w dużych miastach Polski. Sprawdziliśmy, w jakich województwach pracują najchętniej.
Gdzie Ukraińcy w Polsce pracują najchętniej i w jakich branżach Marek BAZAK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Jak wynika z danych opublikowanych w lutym 2023 roku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na podstawie specustawy, w Polsce pracę podjęło aż 977 tysięcy osób. Ta sama analiza wskazuje, że składki do ZUS odprowadza 746 tys. pracowników z Ukrainy.


Jakie zawody najczęściej wykonują w Polsce Ukraińcy

Szczególnym zainteresowaniem wśród Ukraińców, którzy uciekli przed wojną, cieszą się zawody murarza, kierowcy zawodowego, wykwalifikowanego pracownika budowlanego. Wśród najpopularniejszą jest posada opiekunki dla dzieci. Sezon letni właśnie dobiegł końca, wraz z nim soja pracę tymczasową zakończyła spora grupa osób zatrudniona na tzw. sezonach. Tam mając zagwarantowane tymczasowe miejsce zamieszkania i wyżywienie, najchętniej wykonywali zawód kelnera, barmana, pokojówki i kucharza. Ten ostatni — nieliczni, ponieważ był on obwarowany konieczności udokumentowania doświadczenia i umiejętności.

Raport opublikowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wskazuje, że ponad 25 proc. przedsiębiorców prowadzących biznesy związane z turystyką, gastronomią i hotelarstwem zatrudniała osoby innej narodowości. Co ciekawe 90 proc. z nich to Ukraińcy. Raport przygotowany we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim alarmuje, że dużą przeszkodą w rozwoju zawodowym jest bariera językowa. Sprawia ona, że zdecydowana większość z nich piastuje dziś nieeksponowane stanowiska. Autorzy wśród nich wymieniają kelnera, pokojówkę i pomoc kuchenną.

Turystka szczególnie otwarta na Ukraińców

Polscy przedsiębiorcy otwarcie przyznają, że chętnie zatrudniają obywateli Ukrainy. Niestety tendencja ta spada rok w rok. Postawa respondentów znajduje swoje odzwierciedlenie w liczbach, ponieważ ponad 15 proc. spośród badanych podmiotów zatrudniła uchodźców uciekających przed wojną.

"Wśród tej grupy znalazło się 2 proc. firm ściśle związanych z organizacją turystyki i wyjazdów zagranicznych, aż 23 proc. właścicieli restauracji i lokali gastronomicznych oraz 20 proc. hotelarzy. Z aż 15 proc. osób, które zaufały Ukraińcom, dalsza ich rekrutację i ewentualne zatrudnienie deklaruje 12 proc. badanych, to spadek o 3 punkty procentowe.

Czytaj także: https://innpoland.pl/177382,polscy-przedsiebiorcy-pomagaja-ukrainie

Gdzie najchętniej pracują Ukraińcy w Polsce

Najbliższym województwem sąsiadującym z Ukrainą owładniętą wojną jest podkarpackie. Znajduje się tu kilka większych miast takich jak Rzeszów i Dębica. Choć region ten z racji swojej lokalizacji cieszy się sporą popularnością wśród Ukraińców, to nie jest to dla nich najbardziej opłacalne miejsce pracy. Wszystko za sprawą bardzo zredukowanej już liczby ogłoszeń o pracę i wakatów. Było ich nie wiele, a przez to zostały szybko obsadzone osobami, które miały szczęście jako jedne z pierwszych trafić na terytorium RP po swoim eksodusie.

Raport Politechniki Gdańskiej dla Gremi Personal wprost wskazuje trzy województwa, jako te, w których Ukraińcom najłatwiej znaleźć zatrudnienie. Wbrew pozorom nie śląskie, choć może ono się pochwalić sporą ilością miejsc pracy w sektorze przemysłowym i wydobywczym. Zainteresowanie Ukraińców południowo wschodnią Polską jest małe na to wpływać fakt, że wykonywaniem pracy w specjalistycznej fabryce, hali produkcyjnej lub kopalni wymaga znajomości języka na poziomie komunikatywnym, a to wciąż dla wielu z uchodźców duży problem.

Ukraińcom najlepiej żyje się w województwach: łódzkim, pomorskim i mazowieckim. To w nich znajdują się największe miasta w Polsce, mowa o Warszawie, Trójmieście oraz Łodzi. Na wynik badania mogła wpłynąć bardzo rozbudowana, w największych ośrodkach miejskich, sieć pośredników, którzy oferują zatrudnienie niemalże "od ręki" w ramach współpracy z popularnymi deweloperami aplikacji mobilnych, jak Uber, Bolt lub Glovo.

Z kolei o widmie masowych zwolnień dostawców oraz kierowców w Uberze i podobnych mu aplikacjach, pisaliśmy w INNPoland. Wtedy nasi dziennikarze informowali o planowanych zmianach w prawie, które chcą przeprowadzić przez Parlament Europejski unijni urzędnicy.

Najnowszy raport dotyczący sytuacji zawodowej Ukraińców w Polsce

Autorzy i analitycy dostrzegli ważną prawidłowość. Brak znajomości języka na poziomie komunikatywnym, to istotny element uniemożliwiający znalezienie pracy w sektorze przemysłowym. Pomimo widocznego rozwoju branży motoryzacyjnej i rozbudowie największych fabryk samochodowych w Polsce, jak ta w Poznaniu, aplikacja na wakaty uwarunkowana jest spełnieniem podstawowych kryteriów. Ostatnim czynnikiem, który sprawia, że polskie metropolie działają na Ukraińców poszukujących pracy jak magnes, to gwarancja stosunkowo wysokich zarobków w sektorze szeroko pojętych usług, w krótkim czasie.