Tyle kosztuje akademik w 2023 r. Portfel studenta wydrenowany

Adam Bysiek
04 października 2023, 14:29 • 1 minuta czytania
Dużo więcej zapłacą studenci za wynajem pokoju w akademiach należących do uczelni wyższych. To rekordowa podwyżka cen na przestrzeni ostatnich lat. Uczelnie zdecydowały, że studenci zapłacą nawet o ponad 30 proc. więcej za możliwość mieszkania w domach studenckich niż w poprzednim roku.
Ile kosztuje akademik w roku akademickim 2023/2024 r.? Fot. Polska Press/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Większość osób, które z powodzeniem zdały maturę i zdecydowały się na kontynuowanie nauki na uczelniach wyższych, zmienia swoje miejsce zamieszkania. Jedynie mała część może pozwolić sobie na wynajem mieszkania bądź kawalerki, większość ubiega się o miejsce w akademikach, gdzie ceny są dużo wyższe niż te obowiązujące przed rokiem.


Wysokie ceny w akademikach - gdzie jest najdrożej

Oficjalne komunikaty publikowane na bieżąco przez przedstawicieli uczelni wyższych w Polsce wskazują, że wzrost cen za wynajem pokoju lub miejsca w akademiku odczuwalny jest w całej Polsce. Jednymi z najdroższych (nie prywatnych, po podwyżce — przyp. red.) akademików dziś należą domy studenckie należące do Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, tutaj ceny wzrosły o 36 proc.

Osoby studiujące na Uniwersytecie Gdańskim zapłacą, w zależności od miejsca i wynajmowanego pokoju, średnio od 29 proc., do nawet 32 proc. Ceny podniósł również Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie należy zapłacić o 30 proc. więcej niż rok temu za możliwość zamieszkania w domu studenckim.

Nadal skorzystanie z infrastruktury mieszkalnej uczelni jest dużo tańsze niż wynajem samotnie kawalerki lub mieszkania. Potwierdza to w rozmowie z nami Magdalena Nieczuja-Goniszewska, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Gdańskiego Uniwersytetu Gdańskiego.

– Jest mnóstwo powodów, często towarzyskich, dla których studenci jednak woleliby mieszkać w wynajętym mieszkaniu, poza akademikiem. Jednak jeszcze przed pandemią mieliśmy wolne miejsca w akademikach i one zapełniały tak na spokojnie. Było dużo mniej podań niż obecnie. W tej chwili głównie sytuacja gospodarcza, socjalna jest tak, że jednak te akademiki są atrakcyjne – twierdzi w rozmowie z nami Goniszewska.

Wysokie ceny energii windują opłaty w akademikach

Opisywane przez nas podwyżki za wynajem pokoi w domach studenckich nie są spowodowane zachłannością uczelni wyższych. Wysokie ceny energii zmusiły zarządców tych nieruchomości do takiego dostosowania opłat pobieranych od studentów, by akademiki po prostu nie generowały strat. Magdalena Nieczuja-Goniszewska wylicza po kolei podwyżki, jakie dosięgły jej uczelnię.

Ogromnie wzrosła cena energii elektrycznej, bo aż o 235 proc. Oprócz tego w górę poszło ciepło, tu mówimy o wzroście o ponad 60 proc. Dużo więcej płacimy za wywóz śmieci. Rachunki za wywóz nieczystości poszybowały o 300 proc. w górę. Magdalena-Nieczuja GoniszewskaRzeczniczka prasowa Uniwersytetu Gdańskiego

Te same czynniki, jako główny powód podwyżek cen w akademikach, przywołują nasi kolejni rozmówcy. Małgorzata Rybczyńska z sekcji prasowej i portali społecznościowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wskazuje, że głównym powodem zmiany cen za wynajem pokoi są opłaty za energię elektryczną.

Opłaty za korzystanie z domów akademickich UAM są tak kalkulowane, aby wpływy pokryły spodziewane koszty bieżącego utrzymania tj. z wyłączeniem remontów i inwestycji. W roku akademickim 2023/2024 stawki wzrosły średnio o 30 proc. rok do roku, a wzrost w danym domu studenckim był uzależniony od wyniku z działalności za rok 2022. Dla przypomnienia warto dodać, że w roku akademickim 2022/23, UAM podniósł stawki za akademiki średnio o 8 proc., a więc zdecydowanie poniżej inflacji –wyjaśnia Małgorzata Rybczyńska.

Bez wpływu na ostateczną cenę, którą zapłacą za miejsce w akademiku studenci, nie pozostają wynagrodzenia pracowników domów studenckich. Te w przypadku UAM wzrosły o 15 proc. Rybczyńska wskazuje, że studenci poznańskiego uniwersytetu nie są przy tym obciążani dodatkowymi opłatami za media.

Tegoroczny wzrost ma na celu urealnienie opłat, biorąc pod uwagę wzrost kosztów prądu o około 130 proc., kosztów ogrzewania o ponad 55 proc. czy wynagrodzeń pracowników obsługi domów studenckich o około 15 proc. Należy zaznaczyć, że mieszkańcy domów studenckich UAM, w przeciwieństwie do rozwiązań stosowanych przez niektóre inne uczelnie, mają w opłatach ujęte wszystkie koszty mediów (prądu, ciepła, wody i kanalizacji).Małgorzata Rybczyńskasekcja prasowa i portali społecznościowych UAM w Poznaniu

Akademik Uniwersytetu Jagiellońskiego poda ceny w listopadzie

Krakowski UJ zakończył ostatnią turę naborów wniosków od osób zainteresowanych zamieszkaniem w akademiku już 13 września 2023 roku, ale mimo to do teraz nie zdradził cen obowiązujących w bieżącym roku akademickim. Obecna stawka za miejsce w pokoju dwu lub wieloosobowym wynosi 560 złotych brutto, ale kwota ta obowiązuje do końca października.

Od listopada obowiązywać będą nowe stawki, które obecnie są na etapie ustalania. Stawka za pokój jednoosobowy dla studentów w roku akademickim 2023/2024 będzie wynosić 140 proc. przyjętej stawki za jedno miejsce, a w pokoju dwuosobowym do samodzielnego wykorzystania 175 proc. stawki za miejsce.  Podobne zasady obowiązują w przypadku opłat za miejsce w Domu Doktoranta, z tą różnicą, że opłata za miejsce w pokoju jednoosobowym wynosić będzie 150 proc. ustalonej stawki za jedno miejsce Adam Koprowski specjaista ds. komunikacji medialnej UJ

Władze uczelni wyższych w Polsce wskazują, że sporym problem dla systemu stanowią osoby, które zostały pozytywnie zrekrutowane na wybrane przez siebie miejsca w akademikach, ale mimo to nie wniosły wymaganych opłat. Wówczas uczelnie są zmuszone przywrócić już wynajęte lokale i miejsca do puli dostępnej dla osób ubiegających się wciąż o takie miejsce.

Czytaj także: https://innpoland.pl/153743,prywatny-akademik-na-wynajem-ceny-lokalizacja-zasady

Jak dostać miejsce w akademiku w 2023 - warunki, ceny

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób dostać miejsce w akademiku w 2023 roku, to musisz wiedzieć, że każda uczelnia ma podobny system rekrutacji. Najważniejszym czynnikiem jest odległość wybranej uczelni od domu rodzinnego. Uczelnie zwracają szczególną uwagę na kryterium socjalne, czyli na średni dochód w rodzinie. Im jest on mniejszy, tym większa szansa na przyznanie wybranego miejsca w akademiku.

Aktualne ceny w akademikach wahają się w zależności od wielkości i standardu pokoju. Najtańsze są miejsca w pokojach wieloosobowych, w których miejsce można znaleźć już od 320 złotych brutto za miesiąc. Nieco droższe są pokoje dwuosobowe, gdzie cena za osobę sięga około 560 złotych.

Gdy pokój posiada własną łazienkę, to cena automatycznie rośnie średnio od 100 złotych, do 150 złotych miesięcznie. Najbardziej pożądane są nadal w pełni wyposażone pokoje jednoosobowe. Na Politechnice Warszawskiej studenci za takie udogodnienie zapłacą w tym roku 850 złotych.