Mieszkania ciągle drożeją, a taniej nie będzie. Zobacz kiedy warto je kupić
Eksperci bija na alarm, że skutkiem utrzymywania się obecnej sytuacji na rynku, będą stale rosnące ceny nieruchomości.
Indeks urban.one - najnowsze dane
Sierpień 2023 roku wskazał wynik analizy indeksu urban.one, dostarczanego przez portal Bankier.pl oraz „Puls Biznesu” we współpracy z Cenatorium, wynoszący 108,54 punkty. To oznacza wzrost o 0,50 punktu w porównaniu do poprzedniego miesiąca, co stanowi czwarty z kolei miesiąc, w którym indeks ten odnotowuje wzrost na płaszczyźnie miesięcznej. Co więcej, ten konkretny skok był najbardziej dynamiczny od samego początku 2022 roku. Niemniej jednak, w perspektywie rocznej, nadal obserwujemy niższy wynik w porównaniu do roku poprzedniego, oscylujący na poziomie 3,02 punktu.
Ewidentny wzrost indeksu urban.one widoczny jest w największych ośrodkach miejskich w Polsce. Dane dotyczą takich miast jak: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Łódź, Wrocław, Poznań. Sierpień 2023 roku przyniósł wynik na poziomie 122,81 punktów, co przełożyło się na wzrost o 0,35 punktu w porównaniu do lipca bieżącego roku oraz spory skok o 3,55 punktu w relacji do sierpnia z ubiegłego roku.
ZDJĘCIE WYKRES
Strach deweloperów przed nowymi inwestycjami
W INNPoland wielokrotnie rozmawialiśmy z ekspertami, którzy zgodnie prognozowali, że program "Bezpieczny kredyt 2 proc." pogłębi różnice pomiędzy popytem, a podażą. Tak też się stało, twierdzi Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego w Otodom Analytics w rozmowie z serwisem Bankier.
– Rynek deweloperski boryka się z brakami po stronie podażowej. Z 14 ostatnich miesięcy w 13 przypadkach sprzedaż była wyższa od liczby mieszkań wprowadzonych do oferty. Na koniec sierpnia na siedmiu głównych rynkach (Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław – w granicach głównych miast) było to 37,8 tys. lokali. Ostatni raz podobną wartość odnotowaliśmy pod koniec 2021 r. - wylicza ekspert rynku mieszkaniowego.
Krasoń, powołując się na szczegółowe dane, dotyczące rynku mieszkaniowego w Krakowie i Warszawie zauważa, że w obu tych aglomeracjach średnie tempo wyprzedaży to dziś 4-6 miesięcy. Oznacza to, iż jeśli od teraz w tych miastach żaden deweloper nie budowałby mieszkań, to w mniej więcej pół roku zakup nowego mieszkania byłby niemożliwy.
Minimalny wzrost liczby rozpoczynanych budów
Sierpień 2023 roku nadal nie jest postrzegany przez inwestorów dobrze. Przyznać należy, że w tym miesiącu odczuto jednak minimalny wzrost liczby rozpoczynanych przez deweloperów budów. Raport zamykający sierpień bieżącego roku pokazał, że w Polsce trwało 807,9 tys. budów, a to o 67 tysięcy mniej, niż w tożsamym okresie w 2022 roku.
Patrząc na te dane z perspektywy całego roku, sytuacja jest mało optymistyczna. Od początku roku deweloperzy rozpoczęli jedynie nieco mniej niż 68 tysięcy budów, co oznacza spadek o znaczące 20,1 procent w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku. Ten wynik jest także najniższy od 2016 roku, co wskazuje na wyraźne wyzwanie stojące przed branżą budowlaną.
Zakup nowego mieszkania, a "Bezpieczny kredyt 2 proc."
Rządowy program "Bezpieczny kredyt 2 proc." stymulował szturm zainteresowanych zakupem nowego mieszkania na banki celem otrzymania oferty kredytu hipotecznego. Biuro Informacji Kredytowej zauważa, iż tendencja ta wyhamowała, a zainteresowanie tymi produktami bankowymi nie jest już na najwyższym poziomie. Eksperci prognozują, że ponowny wzrost zapytań o taką formę kredytowania zauważymy dopiero pod konic tego roku.
Takiego zdania jest Marcin Jańczuk z Metrohouse, który w rozmowie z Bankierem mówi o ważnym psychologicznym efekcie:
– Zadziała tu czynnik psychologiczny. Coraz częściej mówi się bowiem o limitach w ramach „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”. W związku z tym pod koniec roku w drugiej fali wnioskodawców znajdą się te osoby, które będą chciały wziąć kredyt z obawy o wyczerpanie limitu dopłat.
W sierpniu szczególnie dynamiczny wzrost zanotowano w przypadku indeksu urban.one dla Warszawy, gdzie odczyt wyniósł 119,71 punktów. Ten wynik oznacza wzrost o 0,66 punktu w porównaniu do lipca i jednocześnie wzrost o 2,32 punktu w relacji do sierpnia 2022 roku.
Równocześnie, większość ekspertów przepytanych przez Cenatorium wyraża przekonanie, że wzrost cen mieszkań będzie kontynuowany. To sugeruje, że obecny trend na rynku nieruchomości w Warszawie jest trwały, co może skutkować dalszym wzrostem wartości nieruchomości w przyszłości.