Ikea ma mocny apel do polskiego rządu, pracownicy są w trudnej sytuacji. "To ostatni dzwonek"

Sebastian Luc-Lepianka
20 listopada 2023, 12:30 • 1 minuta czytania
W tym roku druga niedziela handlowa w grudniu i ostatnia w roku, wypada w Wigilię. We wtorek 14 listopada 2023 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, sugerujący zmiany w kalendarzu niedziel handlowych. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji. Tymczasem apel do polskiego rządu wystosowała Ikea.
Powraca pytanie: czy 10 grudnia będzie niedziela handlowa? Fot. Arkadiusz Ziolek/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dokument przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRPiS) zakłada, że Wigilia 2023 ma być objęta zakazem handlu. Zamiast tego mielibyśmy otrzymać 10 grudnia jako niedzielę handlową, z podtrzymanym ograniczeniem godzinowym, czyli ze sklepami otwartymi tylko do godziny 14.


Ikea przypomina, że branża prosiła o regulację tej kwestii od wiosny, a do tej pory nie ma jednoznacznej informacji. Czas ucieka i spółka wydała publiczny apel.

Ikea apeluje

Apel został umieszczony na X (dawniej Twitter) w czterech fragmentach. Oficjalne konto Ikea zaadresowało go do Mateusza Morawieckiego, Marleny Maląg, Waldemara Budy, Łukasza Schriebera i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Co z drugą niedzielą handlową w grudniu? Wciąż nie wiadomo, a czasu mamy coraz mniej. Sklepy IKEA od kilku lat są zamknięte w Wigilię, z szacunku dla naszych pracowników. Natomiast - podobnie jak cała branża - oczekujemy drugiej niedzieli handlowej w grudniu. Jako branża retail prosiliśmy rząd o regulację tej kwestii od wiosny. Projekt ustawy, mimo iż został przyjęty przez Radę Ministrów 14 listopada, nie został skierowany do parlamentu. Zgodnie z kodeksem pracy pracownicy powinni poznać swe grafiki na grudzień do 23.11" – czytamy na mediach społecznościowych wpis Ikei.

Jak już pisaliśmy w INNPoland.pl, przeniesienie niedzieli handlowej na 10 grudnia proponowały Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, zrzeszająca największych pracodawców branży handlowej, oraz Federacja Konsumentów.

Problem polega na tym, że ograniczenia w handlu reguluje ustawa. Oznacza to, że w celu likwidacji niedzieli handlowej 24 grudnia trzeba procedować zmianę ustawy tak, jak każdą inną. Nie ma szans, aby zajął się tym aktualny rząd.

Ikea poinformowała także, że niezależnie od decyzji rządu nie otworzy sklepów 24 grudnia 2023 roku. "Ta decyzja została podjęta niezależnie od innych okoliczności" poinformowała firma na X.

Sklepy postawione w trudnej sytuacji

Jak informowaliśmy, zniesienia zakazu handlu domaga się prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) Cezary Kaźmierczak. We wpisie na platformie X (dawniej Twitter) zaznaczył, że "należy zagwarantować pracownikom 2 wolne niedziele w miesiącu i 150 proc. wynagrodzenia za pracę w niedzielę".

"Małe polskie sklepy i hipermarkety zostały wykończone, na ich miejsce wtargnęła Żabka i dyskonty" – ocenił, dodając, że ustawa o zakazie handlu powinna nosić miano "ŻabkaLex".

Działalność sklepów nie polega jedynie na otwarciu i zamknięciu drzwi wejściowych, jest to skomplikowane przedsięwzięcie logistyczne i kadrowe. Niepewność i nieprzewidywalność prawa jest nieustannym wyzwaniem dla pracodawców, pracowników i konsumentów. Czekamy na dobrą decyzję, która pozwoli na handel 10 grudnia do godziny 20.00. I na tekst projektu, którego na razie brakIkeaapel na X (Twitter)

Na końcu komunikatu Ikea linkuje projekt o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Pozostaje on pusty w chwili publikacji artykułu.

"Czasu jest coraz mniej, to ostatni dzwonek" – alarmuje spółka

Czytaj także: https://innpoland.pl/200899,niedziele-handlowe-2023-rzad-chce-zmienic-termin