W Niemczech biją na alarm. Przestępcy na potęgę fałszują euro

Adam Bysiek
30 stycznia 2024, 10:21 • 1 minuta czytania
Szef niemieckiego Bundesbanku bije na alarm. Według Burkharda Balza w zastraszającym tempie rośnie liczba fałszywych banknotów euro u naszych zachodnich sąsiadów, ale też w innych krajach należących do wspólnoty Unii Europejskiej. Tylko w ostatnim roku liczba przechwyconych fałszywek wzrosła o 28 procent względem poprzedniego okresu.
Niemcy borykają się z problemem fałszowania banknotów. Piotr Kamionka/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Zgodnie z podanymi przez członka zarządu niemieckiego banku, przestępcy najczęściej podrabiają banknoty o nominałach 500 i 200 euro.


Fałszywe banknoty euro

Warto zauważyć, że obecny poziom fałszerstw jest znacząco niższy niż rekordowy poziom osiągnięty w 2015 roku, kiedy to w Niemczech wycofano z obiegu aż 95,4 tysiąca sfałszowanych banknotów. Pomimo tego, że liczby te obecnie są niższe, trend wzrostowy w ostatnich latach jest niepokojący i wymaga zdecydowanych działań ze strony władz.

– Wzrost tej liczby to wynik kilku większych oszustw, gdzie w grę wchodziły głównie fałszywe banknoty o nominałach 200 oraz 500 euro – powiedział Burkhard Balz cytowany przez Polska Agencję Prasową.

Niemieckie władze zapewniają, że choć liczba podrobionych banknotów lawinowo wzrosła, to nadal szansa zwykłego obywatela na zetknięcie się z fałszywką jest mała.

W większości krajów należących do Unii Europejskiej obywatele, a także przedsiębiorcy mają możliwość wymiany potrwonionych banknotów na oryginalne. Proces te jednak jest poprzedzony koniecznością zgłoszenia odpowiednich informacji, a co najważniejsze ujawnienia źródła pochodzenia takiego pieniądza oraz okoliczności jego pozyskania.

Potężne szkody wywołane działaniem fałszerzy

Według informacji przekazanych przez niemiecki Bundesbank, miniony rok nie był rekordowy pod względem liczby ujawnionych fałszywek. Był za to rekordowy, gdy mowa o stratach spowodowanych działaniami przestępców.

Według banku przestępcy, chcąc zminimalizować ryzyko wykrycia oszustwa, korzystają z banknotów o nominałach 200 i 500 euro płacąc za zakupy towarów luksusowych. Najczęściej to zegarki i odzież renomowanych producentów. Doprowadziło to do wzrostu strat spowodowanych opisywanym przestępstwem niemal o połowę z 2,7 mln euro w 2022 roku, do 5,1 miliona euro w minionym roku.

Dane pokazują, że fałszerstwo pieniędzy wciąż pozostaje istotnym wyzwaniem dla europejskich systemów finansowych. Wzrost liczby sfałszowanych banknotów i monet oznacza większe ryzyko strat finansowych dla instytucji finansowych, przedsiębiorstw oraz zwykłych obywateli.

W 2023 roku liczba ujawnionych sfałszowanych euro znacząco wzrosła w całej Europie – o 24,2 proc. (do 467 tys. sztuk) – podaje Polska Agencja Prasowa.

Czytaj także: https://innpoland.pl/194483,oszustwo-na-allegro-przez-reklamy-mozna-stracic-wszystkie-oszczednosci

Nastolatkowie fałszowali setki banknotów

Jak informowaliśmy w INNPoland, w Almere w środkowej Holandii fałszowano banknoty euro. Samo to może nie brzmieć zbyt zaskakująco. Dodajmy jednak, że robiło to pięciu nastolatków, z których dwóch miało zaledwie po 15 lat.

"Wystarczyła instrukcja z Google'a i drukarka atramentowa, to dziecinnie proste" – zacytował jednego z nastolatków "Financieele Dagblad". Podrobione banknoty miały nominały 20 i 50 euro. Fałszerze działali w wynajętej szopie, a pieniądze sprzedawali przez internet.

Policji udało się ustalić, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy wydrukowano ok. 20 tys. banknotów. Używano ich w ponad 22 krajach.