Tak Unia Europejska obniży ceny energii. Ogłoszono Clean Industrial Deal

Sebastian Luc-Lepianka
26 lutego 2025, 13:38 • 1 minuta czytania
W środę 26 lutego Komisja Europejska opublikowała pakiet Clean Industrial Deal, Czysty Przemysłowy Ład, czyli porozumienie przemysłowe na rzecz czystej gospodarki. Oprócz przyśpieszenia procesu odchodzenia od węgla ma również obniżyć ceny energii.
Ogłoszono europejski program Clean Industrial Deal, mający zwiększyć konkurencyjność rynków UE i postawić na czysty przemysł. Fot. Wojciech Strożyk/Reporter/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Można już zapoznać się z planami programu Clean Industrial Deal, który zreformować plany energetyczne we Wspólnocie. Ponownie wzięto pod lupę kierunek polityki klimatycznej UE, aby pogodzić go z rozwojem konkurencyjności rynku europejskich firm oraz stworzenia warunków do inwestycji i produkcji energii, co ma doprowadzić do spadku cen energii.


W swoich wytycznych politycznych przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zobowiązała się do realizacji Czystego Przemysłowego Ładu w ciągu pierwszych 100 dni Komisji, traktując priorytetowo konkurencyjność i dobrobyt UE.  

Przyjrzyjmy się szczegółom pakietu.

Clean Industrial Deal

Pakiet na rzecz czystego pomysłu ma uczynić dekarbonizację, czyli odchodzenie od energetyki węglowej, siłą napędową dla europejskiego przemysłu. W planach jest wspomniane wyżej obniżenie cen energii, ale również tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy i warunków do rozwoju przedsiębiorstw. W tym przez deregulację złożonych przepisów.

Co ogłoszono?

Przede wszystkim wzrost sektora czystych energii, który stanowi podstawę planu. Aby obniżyć ceny energii i zapewnić jej stabilność w Europie, przyjęto ośmiostopniowy Action Plan, którego elementy mają wystartować już w tym roku.

Konkurencyjność czystego przemysłu

W ramach czystego ładu przemysłowego uruchomione zostanie ponad 100 mld euro na wsparcie czystej produkcji wytwarzanej w UE. 

Przyjęto nowe Ramy pomocy państwa na rzecz czystego ładu przemysłowego, wzmocni się Fundusz innowacyjny i padła propozycja utworzenia Banku dekarbonizacji przemysłu.

Ma pojawić się wsparcie dla przemysłu stalowego, metalurgicznego i chemicznego, uwzględniające dekarbonizację i rozwiązanie problemów nieuczciwej, globalnej konkurencji.

Czytaj także: https://innpoland.pl/210374,szyszko-o-unijnym-projekcie-klimatycznym-moze-wpedzic-ludzi-w-ubostwo

Nowe rozporządzenie InvestEU zwiększy kwotę gwarancji finansowych w celu wsparcia inwestycji związanych z wdrażaniem czystych technologii, mobilności i gospodarki odpadami. Ma to zmobilizować do 50 mld euro.

Unia uruchomi również nowe umowy handlowe, w tym na rzecz partnerstwa na rzecz czystego handlu i inwestycji w celu dywersyfikacji łańcuchów dostaw.

Uproszczeniu ulegnie mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2, czyli unijnego narzędzia do ustalania cen emisji dwutlenku węgla podczas produkcji towarów charakteryzowanej wysoką emisją.

Lepsza gospodarka odpadami

Zapowiedziano, że w 2026 roku przyjęty zostanie Akt o gospodarce o obiegu zamkniętym, który ma przyśpieszyć proces zmniejszenia naszej realizacji globalnych zależności od państw trzecich i stworzyć nowe miejsca pracy.

Do realizacji tego planu powstanie Unijne Centrum Surowców Krytycznych.

Unia ma utworzyć obieg zamknięty, czyli promowanie recyklingu celem ograniczenia ilości odpadów i wydłużenia żywotności materiałów w przemyśle. Umowa zakłada wzrost zrównoważonej produkcji i maksymalizacji ograniczonych zasobów na starym kontynencie. Celem jest, aby do 2030 roku 24. proc. materiałów pochodziło z obiegu zamkniętego, przy osiągnięciu jego wartość 100 mld euro.

Wzmocnienie siły roboczej

W parze z nowym planem transformacji ma iść wzrost miejsc pracy – wedle zapowiedzi 500 tys. w całej Wspólnocie. Unia zamierza inwestować w wykwalifikowanych pracowników, w tym w sektorze czystych technologii, cyfryzacji i przedsiębiorczości.

Programy kształcenia ma wzmocnić Erasmus+i ma również być rozwiązaniem na problem niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej w kluczowych sektorach. Na ten cel przeznaczone zostanie dofinansowanie 90 mln euro. Ma on ujednolicić rynek pracy w UE.

Do tego zapowiedziano ograniczenie biurokracji i lepszą koordynację polityki na szczeblu unijnym, jak i krajowym.

Z pełnym dokumentem Clean Industrial Deal zapoznacie się na stronie Komisji Europejskiej, tutaj.

Czytaj także: https://innpoland.pl/211064,znamy-nowy-plan-gospodarczy-donalda-tuska-to-bedzie-rok-przelomu