Udało się! Firma Olgi Malinkiewicz stworzyła z perowskitów pierwszy na świecie zasilacz do smartfonów

Olga Malinkiewicz, jedna z założycielek Saule Technologies, która opracowała pierwszy na świecie prototyp zasilacza do smartfonów z wykorzystaniem perowskitów.
Olga Malinkiewicz, jedna z założycielek Saule Technologies, która opracowała pierwszy na świecie prototyp zasilacza do smartfonów z wykorzystaniem perowskitów. Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta
Duża część czytelników INNPoland z niecierpliwością oczekuje informacji o postępach prac prowadzonych przez Saule Technologies – firmy, której jedną z założycielek jest czołowa polska badaczka, Olga Malinkiewicz. Dobre wiadomości dodarły właśnie z Barcelony. Spółka zaprezentowała podczas odbywającego się w Hiszpanii International Conference on Perovskite Thin Film Photovoltaics (ABXPV) – pierwszy na świecie prototyp urządzenia zasilającego smartfony zbudowanego na bazie perowskitów!

To dopiero początek!
Tak w wypowiedzi dla serwisu Odnawialnezrodlaenergii.pl, prezentację prototypu urządzenia w Barcelonie skomentowała Olga Malinkiewicz.
Olga Malinkiewicz

To szczególne wydarzenie dla całego zespołu Saule Technologies. Cieszymy się, że doszliśmy do momentu, w którym możemy pokazać rezultaty naszej dotychczasowej pracy. Prototyp, który zaprezentowaliśmy w Barcelonie to dopiero początek.

Jak działa pierwszy na świecie zasilacz do smartfonów zbudowany z wykorzystaniem perowskitów przez firmę znad Wisły? Można się o tym przekonać oglądając poniższy film.
Perowskity zastąpią krzem?
Perowskity to minerały, które są świetnymi pochłaniaczami światła. Znacznie lepszymi od najbardziej popularnego krzemu, a nawet od uznawanego za czempiona pod tym względem – arsenku galu. W efekcie są w stanie pochłonąć światło w ultracienkich warstwach. Dzięki temu przynajmniej trzykrotnie zmniejsza się zużycie materiału koniecznego do wyprodukowania takiego ogniwa.

Jak wskazuje Saule Technologies, wydajność ogniw słonecznych z wykorzystaniem perowskitów jest porównywalna z innymi wiodącymi technologiami fotowoltaicznymi, takimi jak krystaliczny krzem, CdTe i CIGS – obecnie wynosi około 20 proc.

Ładowarki do lamusa
Perowskity znajdą zastosowanie w przedmiotach elektronicznych, takich jak smartfony czy tablety. Najlepszym przykładem jest zaprezentowany w Barcelonie prototyp zasilacza do telefonów komórkowych.
Piotr Krych, Saule Technologies

To pierwszy przykład implementacji technologii perowskitowej w elektronice użytkowej. Jej zastosowaniem są zainteresowane różne branże i sektory przemysłu na całym świecie, a także największe światowe marki.

Z kolei w przyszłości np. ekran tabletu będzie się różnił od stosowanych obecnie w tego typu urządzeniach tym, że samodzielnie doładuje jego baterię. Oznacza to kres konieczności noszenia przy sobie ładowarki czy nerwowego poszukiwania gniazdka elektrycznego, aby naładować smartfon czy tablet.

Perowskity będzie można również wykorzystać do zespolenia ogniw fotowoltaicznych z szybami. Dzięki temu okna czy dachówki instalowane w budynkach zmienią się w panele dostarczające energię. Ponadto minerały można nanosić na całe elewacje nowoczesnych budynków lub hal produkcyjnych, w efekcie czego także ich ściany produkowałyby prąd.


NCBR i rekin biznesu wierzą w sukces Olgi Malinkiewicz
W realizacji tych ambitnych projektów pomoże Saule Technologies m. in. dofinansowanie w kwocie ponad 25 mln złotych pozyskane z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) w tzw. „szybkiej ścieżce” – o czym więcej pisaliśmy w INNPoland.
Leszek Grabarczyk, Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

W naszych konkursach stawiamy na najwyższą jakość projektów, szybko odpowiadając na potrzeby innowacyjnych przedsiębiorstw, takich jak Saule Technologies. Decydujemy się dzielić ryzyko związane z inwestowaniem w najbardziej innowacyjne projekty, bo jesteśmy przekonani, że tylko w ten sposób możemy dokonać w Polsce przełomu technologicznego.

W plany Saule Technologies uwierzył także jeden z czołowych japońskich przedsiębiorców – Hideo Sawada. Inwestor podpisał z polską firmą umowę inwestycyjną. Jest znany w Kraju Kwitnącej Wiśni z inwestowania w branżę energetyczną – buduje m. in. prywatną elektrownię zasilaną płynnym gazem LNG.
Hideo Sawada

Nowa technologia, nad którą pracuje Saule Technologies ma ogromny potencjał, żeby zrewolucjonizować rynek energii słonecznej, uczynić go bardziej dostępnym i powszechnym. Przyszłe zastosowania tej technologii są niemalże nieograniczone. Z wielką satysfakcją angażujemy się w ten projekt i oczywiście będziemy wspierać firmę stworzoną przez Olgę Malinkiewicz w jej dalszych pracach.

Saule Technologies to nie jedyna firma z Polski, która odnosi sukcesy w branży fotowoltaicznej. Kilka dni temu w INNPoland pisaliśmy o przedsiębiorstwu ML System, które w podkarpackiej wsi Zaczernie koło Rzeszowa stworzyło pierwszą na świecie fabrykę drukowanych ogniw słonecznych.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...