Port Polska - wizualizacja
CPK zyskuje "wojskowy pancerz". Technologie z poligonu zabezpieczą Port Polska Fot. Port Polska

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) zawarła strategiczne przymierze z Wojskową Akademią Techniczną (WAT). Cel? Transfer technologii militarnych do cywilnego lotnictwa i kolei. Od systemów antyzakłóceniowych po cyberbezpieczeństwo – Port Polska ma być najbezpieczniejszym węzłem transportowym w Europie.

REKLAMA

Budowa CPK Portu Polska i sieci Kolei Dużych Prędkości (KDP) wkracza w fazę, w której inżynieria budowlana musi ustąpić miejsca inżynierii bezpieczeństwa. W realiach 2026 roku, gdy infrastruktura krytyczna jest celem nr 1 w wojnie hybrydowej, oparcie się wyłącznie na rozwiązaniach cywilnych to za mało.

Dlatego 3 stycznia 2026 r. przypieczętowano porozumienie, które otwiera drzwi do laboratoriów jednej z najlepszych uczelni technicznych w kraju.

CPK i Port Polska. Technologia "dual-use": z frontu na terminal

Współpraca CPK z WAT to przykład synergii cywilno-wojskowej. To, co sprawdza się na polu walki elektronicznej, ma chronić pasażerów i ładunki.

– Podpisane porozumienie otwiera przestrzeń dla rozwiązań, takich jak inteligentne systemy monitoringu, technologie odporne na zakłócenia czy zaawansowane metody analizy ryzyka – wylicza dr Filip Czernicki, prezes CPK.

O jakich technologiach mowa? W dobie powszechnych problemów z zakłócaniem sygnału GPS (spoofing/jamming) w naszym regionie Europy, kluczowe stają się:

  • Systemy nawigacji odporne na ataki: WAT wnosi unikalną wiedzę z zakresu techniki wojskowej, która pozwoli uodpornić systemy lotniskowe na dywersję elektroniczną.
  • Cyberbezpieczeństwo: Ochrona cyfrowych "wnętrzności" lotniska i sterowania koleją przed atakami hakerów.
  • Inteligentny monitoring: Algorytmy, które wyłapują anomalie i zagrożenia szybciej niż oko operatora.
  • WAT i Port Polska łączą siły. Kuźnia kadr dla megaprojektu

    Ale technologia to nie wszystko. CPK potrzebuje armii inżynierów, którzy będą potrafili te systemy obsługiwać. Porozumienie z WAT to także strategiczny ruch HR-owy. Uczelnia staje się zapleczem kadrowym dla Portu Polska.

    Rektor-komendant WAT, gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak zapowiada kompleksowe podejście:

    – Współpraca obejmuje m.in. opracowywanie wspólnych tematów prac dyplomowych, studiów podyplomowych i szkoleń. Dzięki temu przyszli inżynierowie będą przygotowani do pracy w środowisku wymagającym integracji bezpieczeństwa i innowacji.

    Dla studentów WAT oznacza to pewną pracę przy jednym z największych projektów infrastrukturalnych w UE. Dla CPK – dostęp do specjalistów, których na rynku cywilnym po prostu brakuje.

    Meteorologia i nawigacja

    Naukowcy z WAT wesprą inwestycję także w dziedzinach kluczowych dla codziennej operacyjności lotniska – systemach nawigacji i zaawansowanej meteorologii.

    Sojusz CPK z wojskową nauką oznacza, że budujemy hub, który ma być nie tylko duży i szybki, ale przede wszystkim – odporny na zagrożenia XXI wieku.