Księża trzymają to w tajemnicy. Ujawniono, ile i na czym zarabia Kościół

Katarzyna Florencka
Roczne obroty Kościoła katolickiego w Polsce idą w wiele miliardów złotych. Konkretne kwoty podane zostały przez samych hierarchów, przy okazji negocjacji nad stworzeniem aplikacji parafialnej, przez którą wierni mogliby wpłacać pieniądze na tacę.
Roczne obroty Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce mogą sięgać nawet 17 mld zł. Fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta
Pieniądze to temat, który sprawia, że przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce natychmiast nabierają wody w usta. Od czasu do czasu uchylają jednak rąbka tajemnicy: tak mieli zrobić podczas negocjacji ze spółką Zygmunta Solorza, która miała stworzyć aplikację parafialną do wdrożenia w całej Polsce. Teraz do mediów wyciekły konkretne kwoty, podane podczas negocjacji przez kościelnych hierarchów.

Zarobki Kościoła w Polsce

Do danych na temat finansów polskiego Kościoła dotarła "Gazeta Wyborcza". Jak podaje dziennik, poszczególne diecezje są finansowo autonomiczne – dlatego hierarchowie mogą podawać jedynie orientacyjne kwoty.


Okazuje się, że obroty polskiego Kościoła przed pandemią mogły sięgać rocznie nawet 17 mld zł. Składają się na nie:

Majątek Kościoła katolickiego

Jak pisaliśmy w INNPoland, Kościół rzymskokatolicki znalazł się na pierwszym miejscu zestawienia pięciu największych posiadaczy ziemskich na świecie przedstawiła belgijska firma zajmująca się sprzedażą dużych działek One More Hectare. Drugie miejsce zajęła najbogatsza kobieta Australii Gina Rinehart, a trzecie – chińskie gospodarstwo mleczarskie Mudanjiang City Mega Farm.

Kościół posiada gigantyczny majątek, w który wlicza się 70 milionów hektarów ziemi na całym świecie. To obszar większy niż cała Francja. I nie chodzi tylko o grunty rolne, ale także o parcele w najdroższych lokalizacjach Londynu, Paryża i Nowego Jorku.

Pandemia nadszarpnęła za to stałe źródła dochodów Kościoła. Papież Franciszek zmuszony był do podjęcia bezprecedensowego kroku: obniżył pensje kardynałów i urzędników watykańskich.

Od 1 kwietnia uposażenie kardynałów zostało zmniejszone o 10 proc., zwierzchników instytucji Stolicy Apostolskiej i Watykanu o 8 proc., a wypłacane przez nich wynagrodzenie księży i członków instytutów życia konsekrowanego i apostolskiego – o 3 proc. Pracownicy Watykanu przez najbliższy rok nie mają też co liczyć na dodatek za wysługę lat.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl