Meble w Polsce podrożeją. Wszystko przez Stany Zjednoczone
Ceny drewna rosną w ostatnich miesiącach w niespotykanym tempie. Spowoduje to drastyczny wzrost cen m.in. mebli – ostrzegają polscy przedsiębiorcy. Wszystkiemu winny jest program budowy mieszkań w USA, który pochłania surowiec z całego świata.
Jak ostrzega w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Piotr Wójcik, prezes firmy Meble Wójcik, jednego z największych producentów mebli w kraju, ceny wyposażenia domu w najbliższym czasie ostro wzrosną.
– W ostatnich miesiącach spirala podwyżek nakręca się w tempie, którego nie pamiętam, odkąd funkcjonuję w tym biznesie – podkreśla Wójcik.
Dlaczego drewno jest tak drogie?
Nie tylko Polska ma problem z szybującymi cenami drewna – surowiec ten drożeje w całej Europie. Dlaczego tak się dzieje? Specjaliści twierdzą, że gigantyczny popyt na drewno spowodowany jest przez nowy program budowy mieszkań w USA. Bardzo szybko wyczerpał on miejscowe zasoby surowca – który na ogromną skalę zaczął być ściągany z zagranicy.Polscy przedsiębiorcy ostrzegają, że brak ograniczeń eksportowych na drewno okrągłe szkodzi polskiemu rynkowi i nakręca ceny surowca.
– Od miesięcy próbujemy porozmawiać o tym w ministerstwach i Lasach Państwowych, ale nikt nie chce słuchać – stwierdza w rozmowie z "Rz" Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.
Drożyzna w budowlance
Już przed kilkoma dniami pisaliśmy w INNPoland.pl o problemach spowodowanych przez rosnące ceny materiałów budowlanych, w tym drewna. Nawet przybliżone określenie kosztów remontu czy budowy domu to dzisiaj misja praktycznie niemożliwa: szacowania kosztów budowy nie chcą podejmować się nawet firmy budowlane."Z względu na zaistniałą sytuację na rynku materiałów budowlanych nie jesteśmy dziś w stanie oszacować długoterminowo kosztu budowy domu. Wynika to z ciągłych i praktycznie codziennych podwyżek cen poszczególnych materiałów" – taką odpowiedź otrzymał od jednej z firm Maciej Bednarek z bloga "Subiektywnie o finansach".
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl