W tę prognozę aż trudno uwierzyć. Bank Światowy chwali Polskę i zapowiada dalsze wzrosty

Natalia Gorzelnik
Prognoza wzrostu PKB dla Polski na 2021 r. podniesiona do 4,5 proc. (z 3,8 proc. szacowanych w czerwcu), a na 2022 r. do 4,7 proc. (z 4,5 proc.). Do tego obniżenie inflacji. Bank Światowy rysuje świetlaną wizję wzrostu dla polskiej gospodarki.
Prognozy uwzględniają wpływ zmian podatkowych programu Polski Ład. Fot: Wojciech Strozyk/EastNews

Szybszy wzrost

Bank Światowy opublikował w środę raport "Europe & Central Asia Economic Update" zawierający najnowsze prognozy makroekonomiczne dla regionu, w tym dla Polski - donosi money.pl.

Ożywienie gospodarcze po kryzysie COVID-19 było szybsze niż, oczekiwano, z 5-proc. wzrostem produkcji w pierwszej połowie 2021 r. Dobrze zdywersyfikowana gospodarka, wyjątkowy bodziec fiskalny i akomodacyjna polityka monetarna pomogły ograniczyć wpływ kryzysu.


Według Banku Światowego inflacja CPI obniży się w Polsce do 3,6 proc. w 2022 r. i 3,1 proc. w 2023 r., podczas gdy w tym roku będzie wynosić 4,2 proc. Prognozy, jak wskazano w raporcie, uwzględniają wpływ zmian podatkowych programu Polski Ład oraz zakładają wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy.

Wyższy rating

Kilka dni temu agencja ratingowa S&P podwyższyła prognozę wzrostu gospodarczego Polski w 2021 roku. W najnowszym raporcie przekazała, że jednym z kilku czynników napędzających wzrost cen w Polsce jest hojna polityka fiskalna, która pozostanie taka przynajmniej do wyborów w 2023 roku.

Spodziewamy się, że głównym motorem wzrostu w horyzoncie naszej prognozy będzie konsumpcja prywatna, wspierana przez silny rynek pracy i luźną politykę fiskalną. Ponadto wydatki w ramach programu Next Generation EU i Polskiego Ładu zwiększą inwestycje w nadchodzących latach.

Agencja podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 roku do 5,1 proc. z 4,5 proc. (prognozowanych w czerwcu). Natomiast prognoza wzrostu na 2022 rok została minimalnie obniżona (o 0,1 pkt. proc.) i wynosi 5,3 proc.


Stopy procentowe w górę

W dniu 6 października 2021 roku odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zdecydowano na nim, że stopy idą w górę. Uchwała RPP wchodzi w życie 7 października 2021 roku. Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:


Czytaj także: Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Stopy procentowe wreszcie w górę
Organ NBP od maja 2020 roku utrzymywał stawki na niespotykanie niskim poziomie. Stopa lombardowa (kredytowa) wynosiła do tej pory 0,5 proc. Niskie stopy procentowe oznaczały niewielkie zyski na depozytach i lokatach.

Przez podwyższone stopy procentowe NBP wzrośnie jednak WIBOR, a to razem z rosnącymi marżami, może to wywindować raty kredytów hipotecznych oraz sumy do spłacenia, do bardzo wysokiego poziomu.