Jak ustawić właściwą temperaturę grzejnika? Na pewno robiłeś to źle
- Wybrany poziom termoregulatora nie wszędzie da taką samą temperaturę w pomieszczeniu
- Stopnie Celsjusza byłyby zbyt mylące dla użytkowników
- Aby zaoszczędzić na rachunkach, zmieniaj poziom termostatu zależy od pomieszczenia oraz pory dnia
Co oznaczają poziomy na termostacie?
Jak podaje "Fakt", na głowicy termostatycznej (czyli pokrętle zamontowanym przy grzejniku), zwykle nie ma podanej skali w stopniach Celsjusza. Skala jest od 0 do zazwyczaj 5. Czasami zamiast 0 pojawia się symbol śnieżynki *. Określona pozycja pokrętła sprawia, że kaloryfer jest zimny, ciepły czy nawet gorący.
Na pokrętłach termostatu przy kaloryferach zazwyczaj nie znajdziesz skali temperaturowej, bo – zdaniem producentów – wprowadzałoby to użytkownika w błąd.
Na przykład ustawienie termostatu na 20 stopni sprawiłoby, że temperatura w pomieszczeniu byłaby niższa lub wyższa od ustawionej. Skala cyfrowa sprawi, użytkownik sam będzie mógł określić, jaką temperaturę osiągnie pomieszczenie przy wybranym ustawieniu pokrętła termoregulatora.
Czytaj także: Przykręć grzejnik na złość Putinowi. Holenderski rząd namawia do oszczędzania gazu
Jak ustawić grzejnik na odpowiednią temperaturę?
Poziom 0 (śnieżynka *) Jak wskazuje "Fakt", na głowicy termostatycznej znajduje się poziom 0 lub symbol śnieżynki *. Nie oznacza to, że na tym ustawieniu zawór jest zamknięty. O ile jest dostarczana ciepła woda, grzejnik będzie miał taką temperaturę, która nie dopuści do zamarznięcia wody wewnątrz. Z kolei temperatura pomieszczenia zależy od producenta. Termoregulator na poziomie 0 może osiągnąć od 6 do 8 stopni C.
Poziom 1
Na tym ustawieniu pokrętła grzejnika pomieszczenie może mieć temperaturę ok. 12-13 stopni C. Poziom 1 można ustawić w piwnicy, na klatce schodowej, w garażu albo wtedy, gdy planujemy być poza domem przez dłuższy czas.
Poziom 2
Poziom 2 na grzejniku to temperatura od 15 do 16 stopni C. Najlepiej będzie ustawiać taką na noc w pomieszczeniu, z którego wtedy korzystamy, a więc w sypialni. Pomiędzy poziomem 1 i 2 czasami znajduje się jeszcze jedna kreska. Ten poziom wybiera się do wszystkich pomieszczeń rekreacyjnych, z których nocą się nie korzysta.
Poziom 3
Poziom 3 jest nazywany ustawieniem podstawowym kaloryfera. Dzięki niemu temperatura wyniesie od 18 do 20 stopni C. Poziom 3 najlepiej będzie ustawić w salonie, kuchni, jadalni lub na korytarzu.
Poziom 4
Ustawienie 4 na grzejniku powinno się wybierać dla łazienek. Wówczas temperatura pomieszczenia osiągnie 22-24 stopnie C. Czasami między poziomem 3 i 4 jest dodatkowa kreska. Ten poziom da nam 22 stopnie C. i będzie optymalny w pokoju dziecięcym,gabinecie czy pracowni.
Poziom 5
Poziom 5 na termostacie podnosi temperaturę pomieszczenia do od 25 do nawet 28 stopni C. Nie powinno się go włączać bez wyraźne. potrzeby. Ustawienie 5 używane jest przeważnie na basenach.
Nie każdy wie, że najwyższy poziom na grzejniku nie oznacza najszybszego ogrzania pomieszczenia. To ustawienie sprawi, że zrobi się w nim gorąco i sucho, a przez to też nieekonomicznie, a więc drogo.
Dobra temperatura, niskie rachunki
W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o tym, jak na ogrzewaniu można zaoszczędzić. Najpierw należy sprawdzić uszczelkę w oknie i, jeśli jest to możliwe, dokręcić ją, aby nie przepuszczała zimnego powietrza. A jeśli samo okno lub drzwi są nieszczelne, podłóż w dane miejsce antyprzeciągową poduszkę.
Nie można zasłaniać kaloryfera ani okien. Słońce podniesie nieco temperaturę w pomieszczeniu, tak jak odsłonięty grzejnik. Za nim postaw np. karton, nalepiej owinięty folią, aby ciepło odbijało się od niego do wnętrza pokoju.
Dobrą temperaturę zapewnia też założenie kilku warstw odzieży. Dzięki tym sposobom będzie ci ciepło bez podkręcania grzejnika na wysokie poziomy.
Czytaj także: https://innpoland.pl/165451,podzielniki-ciepla-i-koszmarne-rachunki-lodzianie-walcza-ze-spoldzielnia